21 Qershor, 2024

Në mëngjes, drekë apo darkë, kur duhet bërë s*ks? Terapistja zbulon kohën e përshtatshme për marrëdhënie intime


Pavarësisht se çfarë preferencash keni mund të keni pyetur veten se kur është koha më e mirë për të bërë seks. Të gjithë kanë preferencat e tyre, kështu sipas ekspertëve dëshira për marrëdhënie seksuale varet nga ajo që ju po kërkoni.

Terapistja e seksit, Tammy Nelson,tregon se koha më e mirë për të bërë seks është e ndryshme për çdo person dhe çift. Por çdo kohë e ditës vjen me përfitimet e veta.

 

Përfitimet e seksit në mëngjes

Ka shumë përfitime të seksit në mëngjes, nga marrja e një stërvitjeje të lehtë në mëngjes deri në fillimin e ditës me një vërshim të hormoneve për t’u ndjerë mirë dhe me një pamje të shëndetshme. Por ka edhe një arsye biologjike për të kryer marrëdhënie seksuale në mëngjes.

“Nivelet e testosteronit janë natyrisht më të lartat në trupin e një mashkulli në mëngjes, kjo është arsyeja pse meshkujt priren të kenë ereksion në mëngjes”, shpjegon Nelson. “Dhe për ata që zgjohen herët, është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar ditën.”

Trajnerja e seksit Gigi Engle shton se seksi në mëngjes mund të jetë më i këndshëm sepse trupi është shumë i relaksuar. Trupi i tyre nuk tkurret nga stresi dhe rrahjet e zemrës janë më të ulëta, gjë që mund të ndihmojë në lëshimin dhe ndjesinë e më shumë kënaqësi,” thotë ajo. “Ky nuk do të jetë rasti për të gjithë, por nëse jeni kurioz për të mund të ia vlejë të provoni.”

Thënë kjo, sipas Engle, seksi në mëngjes ka disa anë negative. “Kur trupi juaj sapo zgjohet, sinapset tuaja nuk funksionojnë me shpejtësi të plotë”, shpjegon ajo. “Trupi juaj është ende në ‘modalitet pushimi’ dhe nuk po ndjen ndjesi seksuale siç ndjen kur jeni plotësisht zgjuar dhe vigjilent. Fundet tuaja nervore po flenë!”

Përfitimet e një kënaqësie të vogël pasdite

Mendimi i seksit në mëngjes mund t’ju bëjë të dëshironi të flini për gjumë. “Shumë njerëz pëlqejnë të ngrihen, të bëjnë dush dhe të lajnë dhëmbët para seksit, dhe deri atëherë momenti ka ikur”, thotë Nelson. “Për të tjerët, seksi në mëngjes mund t’i bëjë të ndihen të lodhur dhe jo aq të gjallëruar”.

Por kur koha e gjumit kalon, energjia e nevojshme për seks thjesht nuk është aty. “Më pak njerëz e shijojnë seksin gjatë natës sesa do të mendonit,” vëren ajo, duke shtuar, “Edhe pse motivet e tyre mund të jenë të mira dhe mund të kenë menduar për të gjithë ditën, seksi në fund të një dite të ngarkuar nuk është gjithmonë ideal.”

Pra, megjithëse është pak më pak i zakonshëm se seksi në mëngjes ose në mbrëmje, pasditja është një opsion i mirë nëse e dini se do të shpenzoheni deri në fund të ditës.

“Gjetja e një kohe kur të dy jeni të pushuar dhe mund të bëni një pushim, pa u lodhur, ose kur puna ose jeta juaj familjare nuk ndërhyn, do të ishte ideale,” thotë Nelson, duke shtuar se kjo, sigurisht, mund të jetë më e lehtë. thënë se bërë.

Dhe përfitimet e seksit gjatë natës

Së fundi, ne kemi gatishmërinë e vjetër: “Seks në fund të ditës.” “Orgazmat janë një biletë me një drejtim për një gjumë të shëndoshë”, thotë Engle. Plus, “Pas një seance të mrekullueshme seksi dhe orgazme, truri juaj lëshon hormoneve të ndjenjës së mirë si serotonina dhe oksitocina”.

Oksitocina lehtëson dashurinë dhe lidhjen mes partnerëve 1, dhe lirimi i këtij hormoni para gjumit do t’ju “lënë me ndjenja pozitive për partnerin tuaj – të cilat më pas i merrni në botën e ëndrrave”- shton Engle.

Mund t’ju japë gjithashtu diçka për të pritur, vëren ajo. ” Shtimi i seksit në rutinën e rregullt do ta lejojë atë të pushojë së qeni i rëndë dhe ta bëjë atë emocionues. Do t’ju japë diçka për të pritur në fund të një dite të vështirë, gjë që do t’ju emocionojë të shihni partnerin tuaj.”

Koha më e mirë e ditës për të bërë seks, siç thotë Nelson, është kur dëshironi të bëni marrëdhënie seksuale me partnerin tuaj.

Zbulimi se cila orë e ditës është më e mira për ju dhe partnerin tuaj mund t’ju japë diçka për të forcuar lidhjen tuaj intime.

Pa marrë parasysh se në cilën orë të ditës është, ju ende merrni përfitimet e orgazmës në përgjithësi, si qarkullimi i përmirësuar, imuniteti dhe reduktimi i stresit.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al