18 Qershor, 2024

FOTO/ Prerje flokësh mbi të 60-tat, ide dhe këshilla për ato që duan prakticitetin, por nuk heqin dorë nga stili


Me kalimin e moshës, pamja juaj ndryshon në mënyrë drastike dhe është e nevojshme të pranoni shfaqjen e shenjave të plakjes, duke përshtatur stilin tuaj me moshën. Flokët priren të rrallohen, duken të brishtë dhe pa shkëlqim, ndaj do të ishte mirë të zgjidhni modele flokësh të dizajnuara posaçërisht për të rinovuar pamjen tuaj, por pa sakrifikuar stilin.

Nëse mbi të 50-at e stilet vijnë në të gjitha format, prerja e preferuar e 60-vjeçarëve është ajo e shkurtra me thekë dhe tufa, ideale për të qenë super magjepsës por në të njëjtën kohë femërore dhe e zhdërvjellët. Prerje pixie, bob ose me kaçurrela të gjata: ja prerjet perfekte për mbi të 60-at.

 

Prerja e shkurtër e flokëve është më e pëlqyera mbi 60 vjeç

Prerja pixie është padyshim prerja më e pëlqyer nga mbi 50-tat. Përveçse është praktike dhe e lehtë për t’u mbajtur në rregull, ajo i shton gjithashtu një prekje të guximshme dhe moderne imazhit tuaj. Sikur të mos mjaftonte kjo, ju lejon të “maskoni” me stil flokët e rrënuar nga plakja. Nuk duhet domosdoshmërisht të përqendroheni në modele flokësh mashkullore apo edhe të rruar në zverk, është gjithashtu e mundur të ruani një gjatësi të aftë për të inkuadruar dhe zbutur fytyrën. Prerjet e shkurtra më trendi janë ato me shtresa dhe asimetrike, me thekë ose tufë anësore, për t’u kombinuar me efekte ndriçuese dhe balayage.

 

Bob ikonë me thekë rinovuese

Prerja më e pëlqyer nga mbi të 60-at është padyshim bob, modeli klasik i gjatësisë së shpatullave që është tepër magjepsës dhe i gjithanshëm. Mund të vishet drejt, ekstra kaçurrela ose thjesht me onde plazhi të pafytyra, në çdo rast arrin t’i japë lëvizje dhe volum flokëve. Varianti që më së shumti arrin të “rinojë” pamjen e dikujt? Bob me balluke që mbush linjat dhe cepat e fytyrës, duke minimizuar rrudhat dhe shenjat e plakjes. Pavarësisht nëse është në stil perde, i drejtë dhe i trashë apo i rrumbullakosur, nuk ka rëndësi, theka është një detaj që mund t’i shtojë hijeshi dhe personalitet stilit tuaj, duke e bërë atë modern dhe qartësisht të dallueshëm.

 

Prerjet mesatare

Prerjet mesatare janë perfekte për mbi të 60-at që duan të duken natyrale dhe elegante, por cilat kanë një efekt kundër plakjes? Bob i gjatë është një domosdoshmëri e vërtetë, veçanërisht sepse mund të personalizohet dhe përmirësohet ndryshe sipas rasteve dhe tipareve të fytyrës. Variacionet më të gjata përmirësojnë fytyrat ovale, ato me tufa të gjata janë ideale për fytyrat e gjata, ndërsa frizurat shumë elegant përshtaten në mënyrë perfekte me fytyrat këndore. Në çdo rast nuk duhet të mungojë skalimi, ilaçi ideal për mbushjen e vëllimeve dhe minimizimin e rrudhave.

 

Prerje flokësh kaçurrela

Prerjet perfekte për të pasur një pamje më rinore? Ato për t’u veshur me palosjet kaçurrela dhe me onde, nga bob me onde tek një barbush i rivizituar, deri tek bobi klasik që është pak më i gjatë në pjesën e pasme. Në të gjitha këto raste modeli i flokëve duhet të jetë i pastër dhe i përcaktuar mirë, ndoshta me një thekë të shkurtër ose një tufë për ta bërë gjithçka më casual. Efekti i çrregullt është ideal për t’i dhënë pamjes një prekje moderne, duke harmonizuar linjat e nofullës dhe mollëzat. Cilat ngjyra të zgjidhni? Nëse nuk ju pëlqejnë pikat kryesore dhe nuancat, tonet e ftohta dhe të rafinuara janë ideale.

Flokë të gjatë: më mirë të zgjidhni një prerje me shkallëzim

Ata mbi 60 vjeç që kanë fatin të mos shohin flokët e tyre të dëmtuar me kalimin e kohës, mund t’u qëndrojnë besnikë prerjeve të gjata, për sa kohë që kujdesen rregullisht me trajtime forcuese, maska kundër plakjes dhe produkte rindërtuese. Idealja është të shmangni gjatësitë shtesë, prerjet e drejta dhe palosjet e lëmuara të cilat rrezikojnë të rëndojnë pamjen, duke e bërë lëkurën të duket më pak e tonifikuar dhe me shkëlqim. Më mirë, në vend të shkallëzimit që shkakton luajtje natyrale të vëllimit. Po ngjyra? Flokët e gjatë mund të lihen lehtësisht në ngjyrën e tyre natyrale, edhe kur janë gri, por si alternativë mund të shtoni disa prekje origjinaliteti me ndriçim dhe theksime që ndriçojnë fytyrën.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al