16 Shtator, 2019

Përzierja natyrale që ju ndihmon të bini në gjumë brenda pak minutash


Miliona njerëz në të gjithë botën kanë probleme me gjumin. Në rastet më të rënda, këta njerëz nuk i mbyllin sytë gjithë natën! Si rezultat, problemi i pagjumësisë është një çrregullim që ndikon negativisht në jetën e përditshme të një numri të konsiderueshëm njerëzish, më shumë sesa mund të imagjinohet.

Nëse jeni një nga këta lloj njerëzish (madje edhe në raste jo shumë serioze), mbase ky ilaç plotësisht natyral mund të bëjë për ju. Do t’ju ndihmojë të rivendosni një ritëm të rregullt të gjumit dhe, rrjedhimisht, një zgjim të freskët dhe energjik.

Kjo recetë e mrekullueshme përmban vetëm tre përbërës natyralë. Përgatitja e saj është e shpejtë dhe e lehtë, pasi ta provoni, do t’ju bëjë të flini si një fëmijë!

Pagjumësia: provoni këtë përzierje natyrale dhe do të bini në gjumë pas disa minutash.

Përbërësit:

-Lugë çaji mjaltë të papërpunuar

-1 lugë çaji kripë deti

-1 lugë gjelle vaj kokosi.

Karakteristikat e këtyre tre përbërësve janë jashtëzakonisht të efektshme në relaksimin e mendjes dhe trupit. Për më tepër, kombinimi i tyre do të zvogëlojë efektin e kortizolit, një nga fajtorët kryesorë në pengimin e fazës përgatitore për gjumë.

Përgatitja dhe përdorimi:

Për rezultate më të mira, duhet të konsumoni këtë përzierje të fuqishme pak para se të shkoni në shtrat. Ju mund t’i merrni përbërësit në dy mënyra të ndryshme:

Opsioni 1

Përzieni vajin e arrës së kokosit dhe më pas shtoni kripën e detitdhe konsumoni një lugë të kësaj përzierjeje, në fund, pini një gotë ujë.

Opsioni 2

Ju gjithashtu mund të merrni mjaltë të papërpunuar dhe vaj kokosi veçmas, pastaj të pini një gotë ujë me pas shtoni kripë në një gotë ujë dhe pijeni. Nëse zgjoheni në mes të natës, merrni përsëri një lugë çaji nga kjo përzierje. Brenda gjysmë ore do të biesh në gjumë.

Mjalti, edhe pse i ëmbël, nuk rrit nivelin e sheqerit, por ju ndihmon të bini në gjumë më lehtë. Për më tepër, ai siguron sasinë e nevojshme të ruajtjes së glikogjenit në mëlçi, e cila do t’i shërbejë trurit. Ndërsa, mungesa e kësaj substance çon në rritjen e sekretimit të hormoneve nga gjëndrat mbiveshkore siç janë hormonet e stresit, kortizoli dhe adrenalina. Kur prodhohen në sasi të mëdha, këto hormone shkaktojnë çrregullime të shumta që lidhen me gjumin.

Vaji i arrës së kokosit, nga ana tjetër, ofron një ndjenjë të ngopjes, që do t’ju ndihmojë të bllokoni urinë gjatë orëve të para të mëngjesit. Për më tepër, falë tij, niveli i sheqerit në gjak do të mbahet i ulët gjatë natës, që është një nga shkaqet kryesore të pagjumësisë.

Kripa ndihmon për të mbajtur të ulët nivelin e hormonit të stresit dhe siguron më shumë energji për mëngjesin tjetër. /Burimi: Revista Psikologjia/

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al