20 Qershor, 2024

FOTOT/ Nga kapelat, gjerdanët deri te rripat, ja aksesorët në modë që duhet të keni këtë verë!


Ato shpesh anashkalohen dhe ne nuk u japim rëndësinë e duhur, por vetëm aksesorët mund ta bëjnë një pamje unike dhe të paharrueshme. Një rrip maxi, një palë syze dielli që bien në sy, një veshje koke origjinale ose një gjerdan me një formë të veçantë mund t’i japin një prekje shtesë një veshjeje bazë. 

Ashtu si me veshjet, çantat dhe këpucët, edhe aksesorët e tjerë lindin nga tendencat e stinës: çdo vit ka pjesë të domosdoshme, disa zgjasin më shumë se një sezon, disa janë në modë vetëm për pak kohë. Duke i hedhur një sy pasarelave verore të stilistëve të mëdhenj, mund të identifikoni gjërat e domosdoshme të sezonit dhe të kuptoni se cilët janë aksesorët në modë për t’u përdorur për verën 2024.

Nga kufjet te shallet e flokëve, nga rripat ekstra të mëdhenj te gjerdanet me efekt zinxhir maxi, deri te kapele bejsbolli dhe syze dielli me maska apo korniza të bardha, ja udhëzuesi i aksesorëve në modë për sezonin e verës.

 

Kufje, bandana dhe shalle në kokë

Këtë vit, aksesorët e kokës janë shumë të njohura, veçanërisht shallet e lidhura në flokë apo mbulesat e kokës që të kujtojnë format e kapelave që përdoren zakonisht në pishinë. Siç ndodh shpesh, trendi është lançuar nga Prada, e cila në pasarelën Pranverë/Verë 2024 tregoi, si në koleksionet e meshkujve ashtu edhe në ato femra, kapelet e ngushta dhe shiritat që ngjiten në kokë, të cilat duket se shtrëngojnë kokën, të dizajnuara për t’u kombinuar me rrobat që duken shumë të lehta dhe të valëvitura. Në Saint Laurent, megjithatë, shfaqen veshjet e kokës që të kujtojnë ato të aviatorëve të viteve 1940 dhe kapele të ngjashme me getat, ndërsa Etro dhe Roberto Cavalli  përdorin shalle mëndafshi me modele shumëngjyrëshe ose pika të degraduara mikropolka si veshje.

Syze dielli të mëdha

Vera e vitit 2024 është ajo e duhura për të nxjerrë në pah syze dielli gjigante. Le t’i themi lamtumirë syzeve të diellit minimale ose mace, syzet që duhen pasur këtë vit janë ato maxi, ndoshta me hije, të cilat kujtojnë modelet e modës të viteve 2000. Pra, le të shkojmë me syze giga totale me një lente, si ato që shihen në pasarelën verore të Chanel, me maska me pasqyrë, si ato që shihen në Acne Studio, apo me syze me lente transparente apo të tymosura, si variantet e zgjedhura nga Marco De Vincenzo për të kompletuar look-un veror të Etro-s.

Rripa maksi

Në dukjet e verës 2024 nuk mund të mungojnë rripat, të cilët bëhen protagonistë të look-ut, duken qartë dhe në plan të parë sepse janë maxi apo të zbukuruar me thurje të dukshme apo mbyllen në mënyrë origjinale dhe të pazakontë. Miu Miu nxjerr në pah rripat, të cilët janë të dyfishtë dhe prej lëkure, dhe mbahen në funde thelbësore me bel shumë të ulët, tek Ferragamo rripat maxi kanë përmasa makro dhe anashkalojnë fustanet totale të bardha minimale, më në fund, Louis Vuitton zgjedh rripat për t’i veshur të kryqëzuara. me skajet që dalin nga veshja.

Shirita koke dhe vello

Jo vetëm kapelat dhe shallet në flokët tuaj, këtë verë janë rikthyer në modë edhe shiritat e kokës, veçanërisht ato me humor bon ton, me harqe romantike apo dekorime saten në ngjyrat pastel. Versace lançon trendin e verës duke kompletuar çdo look me shiritat simpatikë të kokës me një hark maxi. Vellot po bëhen gjithashtu trend, një aksesor retro super shik për t’u përdorur në raste të veçanta dhe elegante për t’i dhënë një kthesë origjinale pamjes, siç bën Alessandro Dell’Acqua në veshjet e koleksionit veror N21.

Twilly dhe shall rreth qafës

Të veshura me twilly rreth qafës, shalle të gjata me një shije etno chic dhe shalle të lidhura në një hark janë të gjitha bujë në pasarelat e verës. Këtë vit, çdo look është kompletuar me aksesorë të mëndafshtë për t’i fiksuar rreth qafës për t’i bërë origjinale veshjet e ditës dhe ato më glamour. Tek Roberto Cavalli dukjet me mikro bluza dhe pantallona lëkure me bel të ulët janë zbukuruar me shalle të gjata të holla në stil hipi, ndërsa Pucci zgjedh shalle mëndafshi për të ndriçuar pamjet më të errëta.

Gjerdan choker dhe zinxhir

Gjerdanët dhe bizhuteritë janë thelbësore për të bërë një pamje unike. Për verën e vitit 2024, choker-at janë rikthyer në modë, në versione rigjide ose metalike, dhe veçanërisht gjerdanët choker me endje zinxhiri në një version maxi. Prandaj, gjerdanet për verën janë të gjitha të guximshme dhe të dukshme, si ato që shihen në pasarelat verore të Gucci dhe Etro. Maria Grazia Chiuri zgjedh, në vend të kësaj, të kompletojë look-un veror të Dior me chokers të zinj të ndriçuar nga detajet e arta.

Doreza edhe në verë

Dorezat ishin aksesori i domosdoshëm i dimrit të kaluar, veçanërisht versioni i gjatë i dorezave të operës. Edhe në verë ata kthehen në pasarelë për të kompletuar pamjet e mbrëmjes dhe jo të mbrëmjes: për shembull, në Moschino shfaqen të gjata dhe me dantella të bardha, të kombinuara me bluza mikro dhe funde në stil sirene, Fendi kombinon mini dorezat me ngjyra me të gjitha dukjet verore, ndërsa tek Tod’s dorezat me vrima janë të çuditshme për t’u veshur si hijeshi, të lidhura me rripa dhe çanta.

Kapelë bejsbolli

Ndër kapelat në trend për verën padyshim që është kapela e bejsbollit me vizore. E kemi parë të veshur nga yjet, nga Gigi Hadid tek Rihanna, dhe në pasarelat e Milanos dhe Parisit, ku kapelat e bejsbollit kanë qenë shumë të njohura në versionet xhins, si në look-et e Benetton , Zimmermann dhe GCDS, apo me logo dhe couture. -Variantet e stilit, si ato që u shfaqën në koleksionet e Gucci dhe Antonio Marras.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al