10 Shtator, 2023

5 hapa për të luftuar celulitin


Celuliti është një gjendje e cila bënë që lëkura juaj të duket me gunga. Ajo shfaqet zakonisht në kofshë, bark dhe fundshpinë. Celuliti ndodh për shkak të akumulimit të yndyrës nënlëkurore dhe mbajtjes së ujit. Kombinimi i faktorëve gjenetikë, hormonalë dhe të stilit të jetesës mund të kontribuojë në formimin e celulitit. Ushtrimet e rregullta, një dietë e ekuilibruar dhe përdorimi i kremrave të veçantë mund të ndihmojnë në uljen e shfaqjes së celulitit.

Këtu janë disa hapa që mund të ndërmerrni për të luftuar celulitin:

Filloni me aktivitet të rregullt fizik: Ushtrimet janë një nga mënyrat më efektive për të përmirësuar qarkullimin dhe djegien e yndyrës. Mundohuni të bëni të paktën 30 minuta aktivitet kardio, si ecje, vrapim ose çiklizëm, të paktën 3 herë në javë.

Hani një dietë të ekuilibruar: Një dietë e pasur me fruta, perime, proteina pa yndyrë dhe drithëra mund të ndihmojë në ruajtjen e një peshe të shëndetshme dhe reduktimin e depozitimit të yndyrës. Shmangni ngrënien e ushqimeve të yndyrshme, me sheqer dhe të përpunuara.

Bëni masazhe me vajra esencialë ose kremra specifikë: masazhet mund të ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit dhe reduktimin e akumulimit të lëngjeve në inde, duke përmirësuar pamjen e celulitit.

Ndryshoni zakonet tuaja: Shmangia e duhanit, pirja e tepërt dhe kalimi i tepërt i kohës ulur mund të ndihmojë në uljen e celulitit.

Plotësoni rutinën tuaj me suplemente: Disa suplemente, të tilla si ekstraktet e bishtit të kalit, vitamina C dhe vitamina E, mund të ndihmojnë në përmirësimin e pamjes së celulitit.PSIKOLOGJIA

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al