Zotimi i presidentit Erdogan: Turqia do të përfundojë njësinë e parë të centralit bërthamor deri në…

Sep 17, 2021 | 22:06
SHPËRNDAJE

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se njësia e parë e centralit bërthamor Akkuyu do të përfundojë deri në muajin maj të vitit 2023, raporton Anadolu Agency (AA).

erdo

Duke folur në një ceremoni në provincën jugore turke Mersin, presidenti Erdogan vuri në dukje rëndësinë e energjisë bërthamore për të ardhmen e vendit.

“Do të doja të përgëzoja ata që kontribuuan në blerjen dhe ndërtimin e këtij investimi strategjik në Akkuyu”, tha Erdogan, duke shtuar se Turqia synon të ndërtojë më shumë centrale.

Turqia dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje për ndërtimin e centralit bërthamor Akkuyu më 12 maj të vitit 2010. Centrali i parë bërthamor i Turqisë do të përbëhet nga katër reaktorë me një fuqi totale të instaluar prej 4.800 megavat. /AA/

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/