Zonja të hekurta apo zonja të vërteta?

Mar 30, 2021 | 10:08
SHPËRNDAJE

1200px-Genc_Pollo-700x465

GENC POLLO

Në fundjavë më erdhi një email me linjën e lëndës (subject line) “Njihuni me ‘zonjën e hekurt’ të Kuvendit të ardhshëm”. Emaili, që shpërndahej nga një kompani reklamash, përmbante jetëshkrimin e zonjës, e cila kishte mbajtur ofiqe shtetërore të larta dhe tani kandidonte sërish për Partinë Socialiste.

Meqë ajo ishte renditur në segmentin jofitues të listës partiake në Tiranë, diku nga të njëzetat, fushata e kandidates lypte përveç votës partiake edhe votën preferenciale, në mënyrë që kandidatja të avanconte drejt segmentit fitues të listës. Ky mekanizëm vjen falë formulës “lista të hapura”, që PS e miratoi vjet në Kuvend e që për mendimin tim është jo vetëm një shaka e madhe, por druaj se do të jetë një problem jo i vogël për zgjedhjet tona. Por këtë le ta trajtojmë në një shënim tjetër.

Ajo që më bëri përshtypje ishte cilësimi “zonjë e hekurt”. Dikur nga viti 2003, një ministre e qeverisë Nano faksonte njoftime shtypi në media ku shkruhej se “ministrja, e cila konsiderohet si zonja e hekurt e qeverisë, tha kështu e bëri ashtu”. Këtë truk piari e ekspozoi një media pranë Nanos, duke shpotitur hidhur teknikën vetëpromovuese të ministres.

Në vitet 2005-2013 kur qeveriste PD, kryetarja e Kuvendit të Republikës gjithashtu kultivoi imazhin e një zonje të hekurt. Këtë e bëri përmes një verbalizmi herëherë të ashpër, por më shumë përmes medias “miqësore”. Si zakonisht!

Pa dyshim që të tria këto zonja, e ndonjë tjetër e ngjashme me to, meritojnë të vlerësohen pozitivisht për aktivitetin politik të spikatur të tyre, të cilin e realizuan në një shoqëri me traditë patriarkale.

Ajo që më bezdis mua në këtë treshe është fiksimi për t’u prezantuar si të forta e si të hekurta; si gra me cilësi luftarakomashkullore, madje në tejkalim të amazonave mitologjike; si vendimmarrëse e aktiviste të ftohta, të ashpra e mbase të vrazhda.

A e ka të domosdoshme këtë gjë një grua ambicioze në politikë? A është ky modeli i nevojshëm për t’i ofruar shoqërisë? Dikush mund të më kujtojë Kryeministren britanike, Margaret Thatcher, me të cilën u krijua edhe metafora “zonjë e hekurt”. Por Thatcher ishte shefe e partisë dhe e qeverisë, e para grua në ato poste ndër shekuj dhe mbase i nevojitej emulimi i figurës burrnore. Në rastin tonë flasim për poste hierarkike nga dyshi te dymbëdhjeta ku gjithkush mund të ndërtojë profile personale më natyrale.

Dhembshuria për njerëzit, dashuria për familjarët, përkujdesja për ata në nevojë, janë cilësi, mbase lipset të them virtyte, që ndonëse universale tek njeriu, asociohen më shumë me gruan në traditën kulturore te ne. Promovimi publik i tyre mbetet i dobishëm; sidomos kur balancon personazhet që pretendojnë se janë veshur me parzmore e vringëllojnë arme metalike virtuale për të projektuar forcë e dhunë. Por edhe shoqëria heshturazi i dëshiron ato virtyte; për pasojë edhe elektorati me votë preferenciale.

Ndoshta unë nuk i premtoj dot votën time kandidates në fjalë, por përzemërsisht i uroj asaj të mbledhë sa më shumë vota për vete; mundësisht të avancojë e të parakalojë edhe Grupin e Strukturuar Inceneratorik, që udhëheqja e ka renditur në ballë të listës.

Por më fort i uroj asaj që, tok me shoqe e me kolege, të ofrojë e të inkurajojë virtyte femërore që kaq shumë i duhen sot shoqërisë!

Ish-ministër e deputet

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.