Zjarret në Kaliforni, autoritetet dorëzohen: Nuk e mbajmë dot në kontroll deri në…

SHPËRNDAJE

Zyrtarët në Kaliforni paralajmëruan se para shtatorit nuk do të jenë në gjendje të kontrollojnë zjarrin më të madh në historinë e shtetit, që ka djegur tashmë një sipërfaqe në madhësinë e Los Anxhelosit.

C52A50BA-166E-4137-BF2F-2B4E4F68D23A_w1023_r1_s

Bëhet fjalë për një sipërfaqe prej 1,217 kilometrash katrorë.

Ekipet që përfshijnë edhe zjarrfikës nga jashtë vendit prenë linjat elektrike për të shmangur përhapjen e zjarrit. Departamenti i Pyjeve dhe Mbrojtjes nga Zjarri i Kalifornisë kishte parashikuar se flaka do të vihej plotësisht nën kontroll më 15 gusht, por tani thuhet se do të jetë 1 shtatori.

Në Kaliforninë jugore, autoritetet kanë arrestuar një 51 vjeçar i dyshuar për zjarrvënie të qëllimtë në pyllin kombëtar të Cleveland-it që ndodhet në jug të Los Anxhelosit.

VOA

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.