“Zëra nga errësira”: 25 libra nga UET-PRESS për kujtesën e diktaturës

SHPËRNDAJE

“Zëra nga errësira” është libri më i fundit i UET-Press nga gazetarja e njohur Eni Vasili.

Bëhet fjalë për shtatë rrëfime të rëndësishme nga personazhe të jetës së vështirë nën komunizëm.

IMG-20180804-WA0007

Por ky është libri më i fundit i kolanës së Institutit Europian Pashko dhe UET-PRESS.

Bëhet fjalë për 25 libra të publikuar vitet e fundit nga UET-PRESS për kujtesën e diktaturës.

Projekti i Kujtesës ka sjellë libra nga personazhe si Maks Velo, Spartak Ngjela apo Kurt Kola.

Para një jave u publikua libri “Jetë paralele”, një libër që ngjan si triller por që tregon përndjekjen ndaj Maks Velos nga Sigurimi i Shtetit.

Libri shkaktoi shumë bujë në median shqiptare dhe riktheu debatin për çështjen e hapjes së dosjeve.

Ndërkohë qëllimi i UET-PRESS është që të zbardhë historinë e së shkuarës komuniste.

Tre dekada më pas, kjo mbetet një sfidë e vërtetë dhe mjaft e vështirë, sipas protagonistit Maks Velo.

Por këto botime janë një dokument i rëndësishëm i kohës dhe kohërave që do vijnë, sikundër e përcakton gjeneral Rrahman Parllaku./Mapo/

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakEva Murati tregon planet për martesë dhe ambicien për profesionin: S'jam kënaqur asnjëherë me atë që kam pasur, shpesh...
Artikulli tjetërKufiri Kosovë-Serbi/ Ish-ministri: Të dëbohet nga Shqipëria “Sorosi” nëse ka gisht në këtë maskarallëk!

S'KA KOMENTE

Comments are closed.