Zbulohet shkaku i ngordhjes masive të elefantëve në Botsvana

| 21:32
SHPËRNDAJE
 

 

Qindra elefantë ngordhën në Botsvana në fillim të këtij viti nga marrja e toksinave të prodhuara nga cianobakteret, sipas zyrtarëve qeveritarë të cilët thonë se do të testojnë vrimat e ujit për lulëzimin e algave sezonin e ardhshëm të shiut, për të zvogëluar rrezikun e një shkatërrimi tjetër masiv.

cia

Ngordhja misterioze e 350 elefantëve në deltën Okavango në mes të majit dhe qershorit habiti shumë studiues, me duke sugjeruar se ata janë vrarë nga një virus brejtësish i njohur si EMC (encephalomyocarditis) ose toksinave nga lulëzimi i algave.

“Testet tona të fundit kanë zbuluar neurotoksinat cianobakteriale të jenë shkaku i ngordhjeve. Këto janë baktere që gjenden në ujë, ”tha Mmadi Reuben, veterineri kryesor në departamentin e botës së kafshëve të egra dhe parqeve kombëtare të Botsvana, të hënën. “Sidoqoftë ne kemi shumë pyetje për t’u përgjigjur, të tilla si pse vetëm elefantët dhe pse vetëm ajo zonë. Ne kemi një numër hipotezash që po hetojmë. ”

Burimet lokale sugjerojnë se 70% e elefantëve ngordhën pranë vrimave të ujit që përmbajnë lulëzime algash, të cilat mund të prodhojnë organizma mikroskopikë toksikë të quajtur cianobaktere. Toksinat fillimisht u përjashtuan sepse asnjë specie tjetër nuk ngordhi – përveç një kali – por shkencëtarët tani mendojnë se elefantët mund të jenë veçanërisht të ndjeshëm sepse kalojnë shumë kohë duke u larë dhe duke pirë sasi të mëdha uji.

Reuben tha se hetimi shikoi se si vdekshmëria ndikoi në popullatën e elefantëve dhe dëmtimet në kufoma, si dhe testimin e mostrave të ujit në laboratorët në Botsvana, Afrika e Jugut dhe SHBA. Ai tha se shkaku ishte një “kombinim i neurotoksinave” por nuk pranoi të jepte detaje të mëtejshme dhe nuk pranoi të thoshte se në cilat teste të institucioneve ishin kryer.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.