Zbulohet “hormoni i dashurisë”, ju zgjon emocionet romantike dhe dëshirat seksuale

| 11:18
SHPËRNDAJE
 

Zbulohet “hormoni i dashurisë”, një molekulë e quajtur “kisspectina”,që ka rolin e saj që në fillimin e pubertetit. Ajo është një përbërës bazë që ndikon në përzierjen e emocioneve dhe instiktit (erotik) i cili fshihet pas seksit dhe dashurisë.
Në studimin e kryer në Imperial College në Londër, ‘kisspectina’ ose ‘molekula e puthjes’ është quajtur molekula përgjegjëse për të zgjuar zonat e seksit dhe të dashurisë në tru. Studimi i udhëhequr nga Waljit Dhillo, është publikuar në Journal of Clinical Hetimit.
Ekspertët morën në shqyrtim 29 meshkuj, ndërsa eksperimenti së shpejti do të përsëritet te gratë.

1 (2)

Truri i pjesëmarrësve është monitoruar në imazhet e rezonancës magnetike ndërsa vullnetarët shikonin imazhe seksuale apo çifte të dashuruarish. Truri i vullnetarëve ishte tepër aktiv në zonat nervore të njohura tashmë si ato që përfshihen në zgjimit seksual dhe dashurinë romantike.
Sipas shkencëtarëve kisspectina vë në lëvizje qarqe të sjelljes nervore që lidhen me seksin dhe dashurinë duke luajtur një rol të rëndësishëm në stimulimin e disa prej emocioneve dhe reagimeve që çojnë në kryerjen e aktit seksual dhe riprodhimit, shkruan Shije.
Ata thanë se pas këtyre rezultateve “kisspectina” mund të përdoret për të ndihmuar njerëzit me çrregullime në sferën psikoseksuale dhe vështirësi në lënien e pasardhësve.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.