Vuçiç e pranon përballë Merkelit: Jemi të vetëdijshëm se nuk do të hyjmë në BE pa e zgjidhur çështjen e Kosovës. Ja mesazhi i kancelares gjermane

Sep 13, 2021 | 20:38
SHPËRNDAJE

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe kancelarja gjermane Angela Merkel patën një takim “kokë më kokë”, ku tema të diskutimit ishin marrëdhëniet dypalëshe, çështjet politike dhe ekonomike dhe perspektiva evropiane e Serbisë.

vucic

Gjatë konferencës së përbashkët për mediat Angela Merkel tha se shpreson që do të ketë përparim në fazën e re të dialogut Kosovë – Serbi. “Kosova nuk do të zhduket nga agjenda dhe se disa çështje zgjidhen fare në fund procesit”, u shpreh ajo.

“Jo të gjithë anëtarët e BE-së e kanë njohur Kosovën. Unë kisha një qasje pragmatike”, tha kancelarja në konferencën e përbashkët me Vuçiçin.

“Nuk ka kuptim të flasim për përfundimin e një procesi para zgjidhjes së problemeve të tjera. Kjo çështje nuk do të zhduket, duhet të zgjidhet. Por unë jam për një rrugë ku të gjitha çështjet e tjera zgjidhen së pari. Shpresoj se do të kemi përparim të ri në procesin rreth Kosovës”, u shpreh kancelarja.

Ndërkohë, Vuçiç tha se: “Nëse pyetja është se a jemi të vetëdijshëm se nuk do të hyjmë në BE pa e zgjidhur çështjen e Kosovës, atëherë absolutisht është e qartë kjo”.

Vizita e Merkelit në Ballkan është ndër të fundit si kancelarë gjermane. Ajo nesër do të vizitojë Tiranën ku do të takohet me kryeministrin Rama dhe liderë të tjerë të rajonit.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/