Vrau gruan me një “lugë”/ Pensionisti shqiptar burgoset për 6 vite e gjysmë dhe dëbim. Nga tradhtia te larja e enëve. Si nisën konfliktet midis çiftit

| 9:46
SHPËRNDAJE
 

I pandehuri është ulur në sallën e gjyqit, i mbështetur mbi tryezë, me krahët e kryqëzuar, pak i zhytur në vetvete.

01350919-592c-4373-b59c-6593291d85fe

“Më vjen shumë keq për atë që ndodhi. Ju kërkoj falje fëmijëve të mi dhe familjes së gruas sime të ndjerë”, thotë ai para se të shpallet vendimi.

Pensionisti me flokë gri, i cili u fut në korridor me pranga, kurrë nuk kishte ndërmend të vriste gruan e tij, siç thotë ai. Por gjatë një mosmarrëveshje vitin e kaluar, ai thotë se “humbi mendjen”.

Goditje të panumërta me një “lugë” metali (për këpucët)

613aLJq90gL._AC_UX500_

Atë mëngjes, i pandehuri hëngri mëngjesin në dhomën e tij të ndenjes. Pastaj lau enët në lavaman dhe i vendosi përsëri në raft. Gruaja e tij ndërhyri dhe e ofendoi. Sipas aktakuzës, ajo i tha se nuk duhet të prekte enët, duke i vendosur përsëri në lavaman.

Më vonë ajo nxori rrobat e palara të burrit nga koshi i rrobave, i futi në një qese plastike të veçantë dhe ia hodhi te këmbët. Ajo nuk dëshiron që rrobat e tij të pista të jenë në të njëjtin kosh me rrobat e saj. Kur i pandehuri hyri në dhomën e gjumit për të rregulluar shtratin, ajo i hodhi përsëri thesin dhe filloi ta abuzonte.

Më pas, burri i përshkruar nga fëmijët e tij si zemërmirë, u zemërua. Sipas aktakuzës, ai përplasi gruan e tij në fytyrë. Kur ajo ra në dysheme, ai mori një lugë metali të këpucëve e gjatë 50 centimetra, e cila qëndronte pranë derës së banesës në korridor. Ai e goditi gruan e tij 20 deri në 30 herë në mënyrë të pakontrollueshme dhe me një forcë të tillë, saqë edhe ai vetë pësoi lëndime. Gjurmët u gjetën edhe në tryezën e dhomës së ndenjes nën të cilën gruaja u përpoq të shpëtonte.

Në gjykatë, ai thotë: “Nuk mund ta kujtoj saktësisht se si ndodhi“.

Pas krimit, i akuzuari menjëherë informoi policinë, duke thirrur me ngut gjithsej nëntë herë. Gruaja nuk i mbijetoi rrahjeve. Ajo vdiq si rezultat i aktit brutal.

Fyerje për disa minuta

Prokurori dhe avokati mbrojtës flasin për një tragjedi familjare. Për ta kuptuar këtë akt, nuk mjafton të shohim ngjarjet e së Premtes së Madhe. Përkundrazi, duhet kuptuar marrëdhëniet midis dy bashkëshortëve. Sipas deklaratave të të pandehurit dhe fëmijëve të tyre, martesa, e cila ka qenë harmonike për dekada, u prish për shkak të gjendjes psikologjike të  viktimës dy vitet e fundit.

Nëna “ishte në të vërtetë një person me zemër të mirë, por më pas ajo filloi të fantazonte“, thotë aktakuza. Me sa duket gruaja nuk e ka kapërcyer largimin e pesë fëmijëve nga shtëpia e prindërve; kur fëmijët u larguan, ajo filloi të poshtërojë burrin e saj.

Ajo e akuzoi atë për marrëdhënie me gra të tjera, tha se ishte i ndyrë, homoseksual, kishte kancer dhe tuberkuloz, si dhe alkoolist.

I akuzuari i duroi sulmet verbale, i injoroi ato ose u largua nga shtëpia. Fëmijët i kishin këshilluar prindërit e tyre që të kërkonin këshillim për martesë. U diskutua gjithashtu nëse nëna duhet të kërkojë trajtim psikologjik. Megjithatë, ajo refuzoi.

Veproi nën afekt

Mbrojtja dhe prokurorët bien dakord që i akuzuari ishte nxitur nga emocione të dhunshme dhe nuk ishte në gjendje të parashikonte konfliktin në të cilin ai nuk kontribuoi. Në lidhje me dënimin, megjithatë, kërkesat ndryshojnë shumë. Zyra e prokurorit publik aplikon për një dënim prej shtatë vjet burg dhe dëbim nga vendi për dhjetë vjet.

Mbrojtja i konsideron këto kërkesa si “plotësisht të tepruara dhe joadekuate në çdo aspekt“. Terrori psikologjik që kaloi i pandehuri kur ofendoi gruan e tij është i vështirë të imagjinohet. Përveç kësaj, i akuzuari kishte rrëfyer dhe bashkëpunuar që nga fillimi.

Mbrojtja kërkon një burgim me kusht prej dy vjetësh dhe kërkon që një dëbim nga vendi të përmbahet, pasi ekziston një rast i vështirësisë. I pandehuri ka jetuar në Zvicër për 50 vjet. Në vendin e tij të lindjes, Kosovën e sotme, ai vështirë se ka ndonjë mjedis shoqëror. Të pesë fëmijët e të pandehurit jetojnë në Zvicër, shkruajnë mediat vendase.

Gjykata dënoi pensionistin në shkallën e parë me një dënim me burg prej gjashtë vjet e gjashtë muaj dhe shpall një dëbim nga vendi për shtatë vjet. Rrëfimi dhe pendimi i autorit të veprës penale kishte një efekt lehtësues. Gjykata nuk sheh një rast të vështirësisë pasi burri nuk ka asnjë kontakt në Zvicër përveç fëmijëve të tij. Ai gjithashtu planifikoi të kthehej në shtëpi në një moment. Vendimi nuk është ende ligjërisht i detyrueshëm.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.