Vrau brutalisht 21 vjeçarin shqiptar brenda shtëpisë së tij, jepet vendimi nga gjykata. Ja sa dënohet italiani

Oct 22, 2020 | 18:49
SHPËRNDAJE

Një italian është burgosur përjetë për vrasjen e një të riu me origjinë shqiptare, i cili u gjet me dëmtime në kokë dhe gjoks në një banesë në Brighton.

Serxhio Marku

Shqiptari Serxhio Marku, 21 vjeç, u gjet i plagosur në pronën në Stafford Road më 11 shtator 2019 dhe vdiq më vonë në spital.

Punëtori i kuzhinës Francesco D’Agostino, 45 vjeç, nga Stafford Road, u shpall fajtor në Brighton Crown Court të mërkurën, ndërsa sot u dha masa e dënimit me minimumi 22 vite burg, shkruan BBC.

_115018450_dagostino

Pas dënimit të enjten, avokatja Alex Geldart tha se D’Agostino kreu “një sulm brutal”.

Ajo tha se familja dhe miqtë e Z. Marku kishin humbur një djalë dhe vëlla shumë të dashur, duke shtuar: “Gjatë gjithë hetimit tonë, familja e tij e ka mbajtur veten me dinjitetin më të madh, pavarësisht nga humbja e tyre tragjike”.

Policia tha se Z. Marku kishte pësuar dëmtime të mëdha nga goditjet me forcë dhe plagë nga prerjet me thikë.

Një patolog tha se kishte 13 plagë me thikë dhe midis 25-50 goditjeve të gjetura në trupin e Markut pas vdekjes, dhe dëmtimet mbrojtëse në duart e tij treguan se ai ishte përpjekur t’i rezistonte sulmit.

Fqinjët e dëgjuan atë duke e pyetur vazhdimisht: “Pse po ma bën këtë mua?” ndërsa sulmi po zhvillohej brenda banesës. Në një moment, Z. Marku u përpoq të largohej nga banesa, por u tërhoq përsëri brenda.

LEXO EDHE: 

I riu shqiptar u masakrua me thikë dhe shufër hekuri, gjykata shpall fajtorin e krimit të rëndë (Emrat)

Nis në Britani procesi për vrasjen e 21 vjeçarit shqiptar. Detaje nga krimi makabër, ‘lidhja’ e të riut me dy italianët e akuzuar dhe SMS-ja e tmerrshme në celular

Vrasja makabre e 21 vjeçarit shqiptar/ Zbardhet dëshmia e njërit prej të akuzuarve: Jam njeri paqësor, e urrej dhunën! Çfarë ndodhi gjatë sherrit vdekjeprurës

EMRI/ I riu shqiptar gjendet i vrarë në banesë. Mister arsyet. Arrestohen dy italianë. Policia britanike apel miqve të tij

© Panorama.al

Te lidhura