Vrasja e Azemit/ Izet Haxhia pyet Berishën: Ç’të tha mbesa në zyrë, pse heshti dëshmitarja që vdiq papritur…

SHPËRNDAJE

JUXHIN MUSTAFARAJ/ Izet Haxhia ne rrefimin e tij ekskluziv per “Panorama” i qendron deshmise se te vellait per vrasjen e Azem Hajdarit, duke treguar se prita nuk ishte per te, por ai doli jashte selise me urdher te Berishes.

berisha

Haxhia tregon ne “Panorama”, detaje nga ajo nate, duke i renditur edhe disa pyjete ish-kryeministrin Sali Berisha.

Ja cfare tregon ai: 

Në vendimin e Gjykatës jam dënuar, pasi, sipas akuzës, unë kam thirrur me telefon Azem Hajdarin dhe e kam nxjerrë nga PD dhe më pas ai është vrarë. Po presupozojmë se kjo akuzë është e vërtetë. Por fillimisht duhen sqaruar shumë gjëra. Në radhë të parë, ku është telefoni i Azem Hajdarit? Kush e zhduku atë? Pse nuk iu paraqit si provë trupit gjykues nga ana e prokurorëve?

Nga cili numër telefoni e thirra unë Azem Hajdarin? Cilat ishin dhjetë telefonatat e fundit që ka bërë Hajdari? Me kë ka folur? Kush e thirri me urgjencë të vinte fillimisht nga Lushnja dhe më pas nga Shijaku në Tirane? Çfarë fuqie kisha unë mbi Hajdarin që ta thërrisja aty, kur shumë mirë mund të shkoja në zyrën e tij, që ishte larg vetëm 50 metra nga vendi ku u vra? Tani unë pyes Sali Berishën.

A ka pasur dijeni që në makinën me targa Vlore, që ishte parkuar para selisë së Partisë Demokratike, ishte Fatmir Haklaj? Çfarë i ka thënë mbesa e tij, Shpresa Breçani, që u ngjit në zyrën e tij dy herë para se Berisha ta thërriste Azem Hajdarin në zyrë e t’i thoshte: Dil dhe shiko çfarë është ajo makinë me targa Vlore në krah të PD.

Përse heshti Linda Ihsani që ishte dëshmitare në këtë bisedë dhe më vonë vdiq në mënyrë të papritur? Pse nuk tregon të vërtetën Genc Pollo që ka qenë edhe ai i pranishëm në këtë bisedë?

Azem Hajdari, para se të vritej, ka dalë me porosi të Sali Berishës nga zyra e Berishës për të shkuar drejt makinës, ku edhe gjeti vdekjen. Azem Hajdari nuk ka dalë nga zyra ime sepse unë nuk kam pasur kurrë zyrë ku të prisja dhe përcillja njerëz në Partinë Demokratike

PANORAMA

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakDetajet tronditëse/ I riu që masakroi shkokun: Pasi e copëtova dhe e groposa...
Artikulli tjetërKanë dy muaj pa u paguar, lojtarët kërcënojnë Dinamon

1 KOMENT

  1. Si esht e mundshme vrasja e Azem Hajdarit mos te zbulohet kurr apo deri me sot kjo ndodh me nje Shtet ku nuk sundon Ligji. Nje Politikan qe ben Politik 25 vite e mos te zbulohet si qe esht Sali Berisha vrases. Shqiprija Shtet jo ligjor TURP,TURP.

Comments are closed.