Vrasja brutale e gruas dhe të dashurit të saj/ Gjurma e vetme “fundos” 45 vjeçarin shqiptar. Atë e ‘ndihmoi’…

Oct 19, 2020 | 19:52
SHPËRNDAJE

Ai zhduku armën e krimit, telefonat celularë të viktimave si dhe u përpoq të prishte provat në shtëpinë ku u krye vrasja brutale, por diçka e tradhtoi.

svetlanart-new

Teksa policia greke nuk ka më dyshime që një 45 vjeçar shqiptar është autori i vrasjes së një gruaje 45 vjeçare dhe të dashurit të saj, gjurmët e gishtërinjve të gjetur në shtëpinë e viktimës, janë prova e fortë që i atribuon krimin. Policia ka mbledhur gjithashtu dëshmi sipas të cilave 45-vjeçari shqiptar dyshohet se ka kërcënuar ish-partneren e tij.

Në fund të viteve 90-të, Svetlana la Odesan në Ukrainë për të shkuar në Greqi për të siguruar një jetë më të mirë. Me të mbërritur në Greqi, ajo pati sukses; u martua me një biznesmen nga Mykonos, krijoi familje dhe  gjeti një punë të mirë.

E gjithë kjo deri një vit më parë, kur menjëherë pas 40-ve, Svetlana, e cila tani ishte pagëzuar me emrin Fotini, duhej të ndryshonte përsëri jetën e saj. Pasi u divorcua nga burri,  u largua nga Mykonos ku jetoi 20 vitet e fundit  dhe u kthye në atdheun e saj të dytë, siç e quante Loutraki. Aty ajo takoi fytyrën fatale të jetës së gruas.

Shqiptari brutal Nikos, i cili, i verbuar nga pasioni dhe dashuria e pakontrollueshme, nuk pranoi kurrë që ajo ta refuzonte dhe se nuk e donte më. “Ose unë ose askush“, i tha 45-vjeçares dhe ai e donte këtë. Me një sëpatë, e cila nuk u gjet kurrë,  natën e së shtunës, 10 tetor, ai kreu aktin brutal, duke masakruar atë dhe të dashurin e saj me gjasë në momente intime.

spitiloytraki

Shqiptari, gjithashtu i mori jetën 42-vjeçarit Ioannis Zonitsas, farmacistit që ishte takuar me Fotini vetëm dy javë më parë dhe fundjavën e kaluar ishte hera e parë që ata do të kalonin së bashku në shtëpinë e saj të verës në Flampouro, Korinth.

Policia nisi një ndjekje për të arrestuar vrasësin me sëpatë, shqiptarin që kishte përfunduar shpesh në pranga. Hera e fundit, ishte arrestimi për grabitje në 2017 dhe lirimi nga burgu në 2017.

Që atëherë, ai jetonte në një apartament në Moschato dhe çdo fillim muaji shkonte në departamentin e policisë, por tani është zhdukur.

Policia kërkoi kudo, por kasapi gjigand nuk gjendet askund. Ishte sikur toka u hap dhe e gëlltiti atë. Ndoshta, thotë policia, në 17 orët që kaluan derisa u zbulua vrasja e dyfishtë, 45-vjeçari u largua për në Shqipëri, shkruan “Protothema”.

Hetimet për vrasje

Vrasësi brutal me sëpatë merr me vete armën e krimit, celularët e dy viktimave, mbyll shtëpinë, vendos një dry në derën e përparme dhe më pas futet në hibridin “Toyota” dhe zhduket. Disa kilometra më poshtë, në një vend të izoluar, ai heq rrobat e përgjakura, hedh telefonat celularë dhe i vë flakën makinës.

Duart e orës tregojnë gjysmë ore para mesnatës e së shtunës kur ajo zhduket nga vendi.

Policia e di kohën kur ai është larguar, sepse është momenti kur dy celularët ndalojnë së dërguari sinjal.

greqi-2

Ai largohet nga vendi me makinë dhe fshin gjurmët e tij me një destinacion më të mundshëm për në vendlindje. Mbi të gjitha, krimi i dyfishtë zbulohet 17 orë më vonë, kur policia informohet nga një peshkatar amator për zjarrin në makinë.

Ata fillojnë hetimet për të zbuluar pronarin, derisa të dielën pasdite fqinjët panë gjakun që derdhej nga dera e shtëpisë së pushimit dhe njoftuan Policinë.

greku

Shqiptari me një të kaluar të errët dhe një të ardhme të pasigurt, është i dyshuari kryesor derisa hetuesit të provojnë fajësinë e tij. Në thelb, ky është një njeri me sjellje kronike delikuente, rezistencë të ulët morale, i cili nuk ka pengesa për të vrarë. Sidoqoftë, duket se koha e humbur deri në zbulimin e vrasjes së dyfishtë ishte aleati i tij.

Capture-113

Dhe skenari që po shqyrtohet në gjithçka që ka të bëjë me rrugën e tij është më pesimisti: të largohesh nga Loutraki, të arrish në Epir përmes Korintit, Patras dhe Agrinio dhe më pas përmes shtigjeve – pasi nuk ka të dhëna zyrtare nga stacionet kufitare që të ketë hyrë në rrugë ligjore në Shqipëri.

LEXO EDHE

Vrasja në Greqi, publikohet foto e pancensuruar e “kasapit” shqiptar, ja ku po kryhen kërkime për kapjen e tij

Vrasja makabre e gruas dhe farmacistit/ Policia greke nuk ka më dyshime për ngjarjen. Çfarë treguan kamerat e sigurisë dhe dëshmia e së bijës

Vrasja e ukrainases dhe farmacistit. Në të njëjtën ditë me shqiptarin u zhduk edhe një mik i viktimës. Hipotezat që ngre policia

“Ose unë ose askush”/ Të tjera detaje nga vrasja e çiftit në Greqi. Autori shqiptar dyshohet se…

Vrasja që tronditi edhe ekspertin ligjor/ Flet e bija e gruas ukrainase që e vrau barbarisht shqiptari. “Çelësi” që hetuesit besojnë për zbardhjen e plotë të krimit

Krimi makabër në Greqi/ Shqiptari i akuzuar u ndalua nga policia pak orë pas vrasjes, rastësisht. Dyshohet se është arratisur drejt…

Vrasja mizore e ukrainases dhe farmacistit në momente intime. Zbardhet raporti mjeko-ligjor për viktimat. Çfarë mori shqiptari prej tyre

Publikohet foto/Ky është shqiptari që akuzohet për vrasjen me hanxhar të ish-partneres ukrainase dhe të dashurit të saj grek

Shqiptari i dyshuar e ndoqi çiftin si hije për ditë të tëra pa u kuptuar deri në momentin e vrasjes/ Detaje nga plani “satanik”

Detaje të reja nga vrasja mizore e çiftit në Greqi. Mediat greke: 45 vjeçari shqiptar dyshohet se…

Shqiptari masakroi me hanxhar çiftin e biznesmenëve/ Zbardhet dëshmia e nënkryetarit të Bashkisë: Gruaja bleu një tokë për të ndërtuar një shtëpi. Synonte…

© Panorama.al

Te lidhura