Vihet në pranga komandanti i Lëvizjes Çetnike në Serbi

SHPËRNDAJE

Bratislav Zhivkoviq, i njohur si komandanti i Lëvizjes Çetnike në Serbi, është arrestuar nën dyshimin për pjesëmarrje në luftë jashtë vendit, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Shërbimi për Ballkanin, Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë.

zhivkovic

Në përgjigjen e dhënë për Radion Evropa e Lirë, Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë bën të ditur se, me urdhër të Prokurorisë së Lartë Publike në Krushevc, është arrestuar Zhivkoviq për shkak të dyshimit se ai kreu veprën penale të organizmit të pjesëmarrjes në luftë apo konflikt të armatosur në një vend të huaj.

I dyshuari është ndaluar 48 orë dhe më pas do të dërgohet në prokurorinë kompetente, bën të ditur kjo ministri.

Sipas Prokurorisë së Përgjithshme të Ukrainës, Zhivkoviqi dyshohet se ka marrë pjesë së bashku me gjashtë shtetas të tjerë serbë, në konfliktet në lindje të Ukrainës në anën pro-ruse.

Zeri

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakThaçi takon nesër Vuçiçin: Po pres me padurim të diskutoj
Artikulli tjetërKy shtet amerikan goditet nga stuhia e fuqishme, pritet uragani më i madh në 26 vite

S'KA KOMENTE

Comments are closed.