Vihen në pranga 2 shqiptarë në Greqi/Kontrollohen nga policia, kapen me armë dhe me drogë

May 31, 2022 | 18:14
SHPËRNDAJE

Policia greke ka arrestuar 2 shqiptarë pasi janë kapur me armë dhe drogë pranë Kosturit. Gjatë kontrollit ndaj dy shqiptarëve, të cilët janë të moshës 21 dhe 44-vjeç janë gjetur armë dhe drogë.

arma

Policia gjeti dhe sekuestroi 1 pistoletë, 8 fishekë në një mbajtëse prej lëkure, 2 krehër, 1 thikë dhe 5.8 gram kanabis. Ndërkohe 44-vjeçarit iu sekuestrua 16 gram kanabis-sativa.

Njoftimi i policisë greke:

Arrestohen dy të huaj në një zonë pyjore të Kastorisë për shkelje të legjislacionit për drogën dhe armët. Ata u arrestuan dje (30.05.2022) paradite në një zonë të Kastorisë, në kuadër të një operacioni të bashkërenduar nga punonjësit e policisë së Departamentit të Narkotikëve të NënDrejtorisë së Sigurisë Kastoria, në bashkëpunim me efektivët e policisë të Ekipit të Luftës kundër Krimit Ndërkufitar (OPDE) të Departamentit të Rojës Kufitare të Mesopotamisë Kastoria. Dy të arrestuarit janë të moshës 21 dhe 44 vjeç. Ata akuzohen për shkelje të legjislacionit për drogën dhe armët.  Më konkretisht, paraditen e djeshme në një zonë të Kastorisë, punonjësit e policisë së lartpërmendur kanë lokalizuar të huajt e mësipërm dhe në një kontroll që u krye, u gjetën dhe u konfiskuan në pronësi të 21-vjeçarit:

-1- pistoletë,

-8- fishekë në një kuti lëkure

-2- revista,

-1- thikë dhe

-5,8- gram kanabis, ndërsa në posedim të 44-vjeçarit u gjetën dhe sekuestruan -16- gramë kanabis. Hetimet paraprake për rastin kryhen nga Prokuroria e Narkotikëve pranë Nëndrejtorit të Sigurisë Kastoria.

droga

© Panorama.al

Te lidhura