VIDEO/ Ushtria shkon për të arrestuar djalin e “mbretit” të drogës, por në fund kërkon ndihmën e tij për të shpëtuar kokën pasi…

| 20:49
SHPËRNDAJE

Garda Kombëtare e Meksikës sapo kishte kapur djalin e mbretit famëkeq të drogës Joaquin “El Chapo” Guzman – por papritmas, ata kishin nevojë për ndihmën e tij.

500

Brenda dy minutash kur ushtria meksikane bastisi kompleksin Culiacán të Ovidio Guzman më 17 tetor, “ushtarët” e kartelit të drogës Sinaloa filluan të grumbullohen jashtë të armatosur deri në “dhëmbë”. Ushtarët u detyruan t’i dorëzonin kryetrafikantit një telefon celular dhe iu lutën që të telefononte vëllain e tij.

“Thuaji atij të ndalojë gjithçka“, dëgjohet një ushtar duke thënë në spanjisht në një video dramatike të bastisjes. “Thuaji të tërhiqet”.

Por vëllai i tij, Archivaldo Guzman, nuk pranoi, në vend që të urdhëronte një sulm në shkallë të gjerë kundër Gardës Kombëtare, zyrave të qeverisë dhe vetë qytetit që detyroi ushtarët të tërhiqeshin vetëm disa orë më vonë – dhe të linin pas Ovidio.

Pamjet dramatike të operacionit të mposhtur u publikuan të mërkurën ndërsa udhëheqja e vendit u përpoq për të shpjeguar sesi përpjekja e tij për të rrëzuar Ovidio në vend të kësaj rezultoi në gjakderdhje në të gjithë qytetin që pa 13 njerëz të vrarë dhe dhjetëra të burgosur shpëtuan nga burgu.

Në një konferencë shtypi, Ministri meksikan i Sigurisë Alfonso Durazo e quajti atë një “pengesë taktike”, por këmbënguli se oficerët duhej të lironin Ovidio për të ruajtur paqen.

“Ajo që mund të ishte bërë skenë lufte dhe derdhja e gjakut të pafajshëm u zgjidh në favor të kthimit në paqe dhe mbrojtjes së popullatës,” tha Durazo.

Me Presidentin Meksikan Andres Manuel Lopez Obrador në kërkim, Durazo dhe zyrtarë të tjerë të sigurisë dhanë një raport pas goditje për sulmin dhe pasojat e tij.

Operacioni filloi kur një gjyqtar meksikan nënshkroi një urdhër për arrestimin e Ovidio – bazuar në një urdhër ekstradimi për ta sjellë atë dhe vëllain e tij në SHBA për t’u përballur me akuzat e trafikut të drogës.

Pamjet video nga kamera në helmetën e një prej ushtarëve tregojnë ushtarë që lëvizin në kompleksin e banimit.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.