VIDEO/ Sukses historik i Kosovës, Italia nuk njeh fitore. Turqit arrijnë një përmbysje të madhe

SHPËRNDAJE

U luajtën plot 8 takime në Ligën e Kombeve mbrëmjen e stome, në të katërta Ligat. Italia, vazhdon të zhgënjejë në Ligën A, teksa u mund në transfertë nga Portugalia, me shifrat e ngushta 1-0. Goli i vetëm u shënua nga Andre Silva, që me fillimin e pjesës së dytë.

Liga-e-Kombeve

Në Ligën B, Turqia arriti një kthesë fantastike ndaj Suedisë, me shifrat 2-3. Vendasit shënuan në të 35-tën me Telin, ndërsa Klaeson dyfishoi në të 49-tën. Goli i Çalhanoglu dy minuta më pas, ngushtoi shifrat, ndërsa dy minuta para mbylljes së kohës së rregullt, Akbaba barazoi gjithçka. Përmbysja e madhe erdhi po nga i njëjti lojtar, në të 92-tën, që shënoi edhe golin e tretë.

Fitore shënoi edhe Mali i Zi, në Ligën C, me rezultatin 2-0 ndaj Lituanisë, po aq sa Skocia fitoi edhe ndaj Shqipërisë. Ndërkohë, barazim 2-2 mes Serbisë dhe Rumanisë, me dy golat e serbëve shënuar nga Mitroviç, ndërsa Stançiu dhe Tukudean për rumunët.

Fitore të madhe arriti edhe Kosova, në ndeshjen në shtëpi përballë Ishujve Faroe. “Dardanët” edhe pse dominuan pjesën e parë, nuk arritën të gjejnë golin. Por, diçka të tillë e bënë shumë shpejt sapo filloi e dyta, Zeneli dhe Nuhiu.

Barazim 1-1 mes Maltës dhe Azerbajxhanit, rezultat që i shkon për shtat ekipit të Kosovës.

kosova_1536611850-2653519

 

LIGA E KOMBEVE

Liga A

Portugali-Itali 1-0

Andre Silva 48′

Liga B

Suedi-Turqi 2-3

Liga C

Mali i Zi-Lituania 2-0

Serbi-Rumani 2-2

Skoci-Shqipëri 1-0

Liga D

Andora-Kazakistan 1-1

Matla-Azerbajxhan 1-1

Kosova-Ishujt Faroe 2-0

Zeneli 50′

Nuhiu 55′

Kosova: Ujkani, Aliti, Shala, Kryeziu, Rashica, Avdiaj, Zeneli, Rrahmani, Vojvoda, Kololli, Nuhiu. Trajner: Bernard Shaland

Ishujt Faroe: Nielsen, Davidsen, Gregersen, Nattestad, Hansson, Bartalsstovu, Hendriksson, Sørensen, Edmundsson, Joensen, Vatnhamar.

Capture1

20:45 | Portugali-Itali

Portugalia: Rui Patricio, Kanselo, Pepe, Ruben Dias, Bruma, Andre Silva, Bernardo Silva, Ruben Neves, Karvaljo, Mario Rui, Pici.

Italia: Donaruma, Krishito, Zhorzhinjo, Romanjoli, Zaza, Bonaventura, Kaldara, Kieza, Lazari, Imobile, Kristante.

 

Capture2

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.