VIDEO/ “Na keni bërë me lujt mendsh. Nga t’ia mbaj më, nga të mbytem!?”. Qytetari në Shijak, ende pa shtëpi 9 muaj pas tërmetit: Jam në borxhe deri në fyt

Sep 4, 2020 | 9:38
SHPËRNDAJE

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike, Dorjan Teliti ishte në Shijak ku u ndal tek banesa e rrënuar nga tërmeti e Rasim Shahinit, banor i fshatit Shahin të kësaj bashkie.

Rasimi është invalid dhe prej 9 muajsh jeton në karrocë në kushte shumë të vështira, bashkë me të ëmën e sëmurë.

Shtëpia e familjes Shahini u vlerësua si e pabanueshme dhe për t’u shembur nga komisionet shtetërore.

Por 9 muaj pas tërmetit, autoritetet lokale tha i zoti i shtëpisë, nuk kanë marrë asnjë masë për strehimin e tyre, që pamundësia ekonomike ia vështirëson edhe më shumë jetesën.

Madje, Shahini tregoi se përfaqësuesit e njësisë administrative i kanë thënë se shtëpia e tij do të jetë e fundit që do të shembet.

Rasim Shahini apelon për ndihmë. Nëna tij e moshuar e ka të pamundur të kujdeset për të. Gruaja dhe motra e tij kanë probleme të rënda shëndetësore, ndërsa një dimër i dytë jashtë do të shkaktonte pasoja serioze për shëndetin e tyre, sidomos në kushtet e pandemisë COVID-19.

Unë jam Rasim Shahini nga fshati Shahin i Shijakut. Unë banesën më ka dalë DS4 për t’u prishur. Administratori i Komunës Hardhisht, Xhemali, nuk vjen me na prish shtëpinë, edhe thotë që: “Shtëpinë tënde do ta prish thotë i fundit… do ta bëj  shtëpinë tënde.” Me inat! Unë e kam nënën 86 vjece , kam motren, e kam të sëmurë në dorë, kam gruan të sëmurë, mar 300-400 mijë lekë ilace, kam hyrë borxh deri në fyt, kam kredi. Kur vjen puna për të bërë shtëpinë, thotë: “Shtëpia jote do rrijë e fundit, unë jam paraplegjik, nuk lëviz fare, vetëm me karrocë. Nënën 86  vjeçe, vetë paraplegjik, nuk i bëhet shtëpia. Unë po lahem jashtë… me karrocë jashtë. Hajde verifikojeni, kush të dojë të vijë ta verifikojë. Banja ime është prishur, kur vjen dimri, unë skam nga t’ia mbaj më. Ec e shikoni vetë, e keni parë vetë, unë në çadër nuk rrij dot. Administratori të vijë sa më shpejt në shtëpinë time, të vijë ta shembë, ta bëjë… Na keni bërë me lujt mendsh. Nga t’ia mbaj më, nga të mbytëm? S’kam ku me shku! Vëre dorën në zemër për mua!”

© Panorama.al

Te lidhura