VIDEO/ Foshnja gjendet e braktisur në koshin e mbeturinave. Prindërit e braktisën pasi…

| 19:48
SHPËRNDAJE
 

Një vajzë e porsalindur është braktisur në jug të Kinës nga prindërit e saj, të cilët ishin në kërkim të një djalë, thotë media lokale.

31864086-8619357-image-a-51_1597236329179

Foshnja ishte braktisur nga babai i saj ngjitur me një kosh mbeturinash vetëm disa orë pasi ajo lindi sepse familja tashmë kishte dy vajza.

Ajo u dërgua më vonë në një qendër lokale të mirëqenies nga autoritetet pasi një pastrues rruge e pa dhe kontaktoi policinë.

Prindërit u arrestuan nën dyshimin e braktisjes menjëherë pasi incidenti ndodhi në qytetin Dongguan të provincës Guangdong, sipas një deklarate zyrtare.

Nëna 21-vjeçare, zonja Li, lindi fëmijën në orët e para të 29 korrikut në një banesë me qira. Ata thanë se ishin të zhgënjyer pasi zbuluan të porsalindurin se ishte vajzë.

Babai, 24 vjeç, i njohur me mbiemrin Zhang, i tha policisë se ‘ëndrra e tij për të pasur një djalë u copëtua’ kur lindi vajza e tretë.

Tradicionalisht, djemtë preferohen nga prindërit kinezë për shkak të aftësisë së tyre për të mbajtur emrin e familjes.

Prindërit vendosën ta braktisnin vajzën, sepse ‘nuk kishin mundësi të rritnin tre fëmijë’.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.