VIDEO / Derbi i Mançesterit nuk ka histori, qyteti ngjyroset përsëri blu

Nov 6, 2021 | 15:57
SHPËRNDAJE

Derbi i Mançesterit vishet përsëri me ngjyrat blu. Mançester Siti mundi pastër me shifrat 2-0 Mançester Junajtid në “Old Traford” duke vendosur edhe më shumë nën trysni Ole Gunar Solskjaer.

bandicam 2021-11-06 13-34-18-322

Mançester Junajtid kërkonte t’u kthente entuziazmin tifozëve në kampionat, pasi kishte humbur në fushën e vet edhe dy javë më parë përballë Liverpulit. Por që në fillim të ndeshjes u duk qartësisht se si do të shkonte sfida, pasi Kanselo harkoi në zonë topin dhe Beili gaboi gjithçka duke e dërguar sferën në rrjetën e portës së tij. Junajtid rriti trysninë me kalimin e minutave dhe kishte një mundësi të mirë me Ronaldon, por Ederson grushtoi.

Por ishte De Gea heroi i vërtetë i “djajve të kuq”, duke bërë pritje të njëpasnjëshme për të larguar rrezikun nga katërkëndori, pas gjuajtjeve të Gabriel Zhezus, De Bryjn apo edhe Lindelof i cili rrezikoi autogolin e dytë. Por edhe gardiani pat një moment pasigurie, duke mos kontrolluar gjuajtjen e Bernardo Silva i cili dyfishoi shifrat para fundit të pjesës së parë.

Junajtid u mundua të rriste trysninë në pjesën e dytë, por çdo gjë ishte shumë më e lehtë për t’u administruar nga Siti, që kontrolloi lojën dhe iu afrua edhe golit të tretë me anë të Foden i cili goditi shtyllën. Kështu, ndeshja u mbyll me shifrat 2-0 dhe konfirmon Sitin si pretendent, e Junajtid në krizë rezultatesh që rrezikojnë gjithnjë e më shumë pankinën e Solskjaer.

MANÇESTER JUNAJTID 0-2 MANÇESTER SITI

Beili (ag) 7′, B. Silva 45′

-GOLI I BERNARDO SILVAS


-GOLI I BEILIT


FORMACIONET ZYRTARE –

MANÇESTER JUNAJTID – (3-5-2): De Gea; Lindelof, Beili; Meguajër; Van-Bisaka, Fernandez, MekTominej, Fred, Shou; Grinvud, Ronaldo. Trajner: Ole Gunar Solskjaer.

MANÇESTER SITI – (4-3-3): Ederson; Uokër, Stons, Dias, Kanselo; Gyndogan, Rodri, B. Silva; Foden, De Bryjne, Gabriel Zhezus. Trajner: Pep Guardiola.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al

Te lidhura