Çfarë shkakton koronavirusi në organizëm? Kjo video sqaron me detaje hap pas hapi me pasojat

| 23:25
SHPËRNDAJE

Si shumica e gripeve edhe koronavirusi merret nga hundët dhe goja, kryesisht nëpërmjet tështimës apo kollitjes.

Por, çfarë ndodh më tej pasi virusi të ketë prekur mbi trupin tonë? Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video shpjeguese. Pasi virusi bie në duar kontakti me sytë apo hundët bën që virusi të hyjë drejt organizmit.

Fillimisht, virusi qëndron në fyt. Rreth 80% e pasojave janë të pandjeshme për organizmin, duke shkaktuar vetëm dhimbje fyti dhe kollë të thatë.

Më pas fillon temperatura e organizmit pasi sistemi imunitar hyn në punë. Në rastet më të rënda, virusi godet mushkëritë.

Çfarë shkakton koronavirusi në organizëm? Kjo video sqaron me detaje hap pas hapi me pasojat on Vidnews.

 

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.