Veteranët thirrje të rinjve: Virusi nuk është asgjë krahasuar me luftën! Njëri prej tyre shërohet nga Covid-19

| 19:07
SHPËRNDAJE

Veteranët e fundit të Luftës së Dytë Botërore të Britanisë së Madhe po u bëjnë thirrje të rinjve të bëjnë detyrën e tyre ndaj vendit duke qëndruar në shtëpi mes krizës së koronavirusit.

ereer

Harry Fenn, 95 vjeç, nga Jersey, ishte vetëm 19 vjeç kur zbarkoi në plazhet e Normandisë si mjek i Marinës Mbretërore më 6 qershor 1944.

Veterani D-Day siç njihet Lufta e Normandisë, publikoi një video në Facebook duke i kërkuar publikut të ndiqte këshillat e Qeverisë pasi numri i të vdekurve në Mbretërinë e Bashkuar u rrit me më shumë se 80 dje.

Ai tha: ‘Më 1944, unë i shërbeva vendit tim dhe bëra detyrën time. Tani është detyra juaj të uleni në shtrat. Ju lutemi të shpëtoni jetë”.

Jo vetëm që arriti të mbijetonte në luftë, por ai gjithashtu mbijetoi nga bombardimet e Portsmouth, ku familja e tij jetoi pasi u evakuua nga Jersey në qershor 1940.

Ndërkohë, Jack Bowden, 98 vjeç, nga Bolton, ka punuar në prodhimin e penicilinës në Shkollën Mjekësore Royal Navy në Clevedon, Somerset, gjatë luftës.

98-vjeçari ka bërë një rikthim të mrekullueshëm pasi u testua pozitivisht për koronavirus një javë më parë, por familja e tij ende nxit njerëzit të mbrojnë të tjerët dhe të qëndrojnë në shtëpi, citon Daily Mail.

I mbijetuari nga Blitz, Maureen Childs, 80 vjeç, gjithashtu u bëri thirrje të rinjve të qëndrojnë brenda, ku është e mundur.

Ajo i tha Daily Star, se virusi nuk është asgjë krahasuar me luftën.

Ndërsa ishte në spital për një çështje të palidhur, Z. Bowden u testua edhe për COVID-19.

 

Ish-farmacistja u dërgua në një repart izolimi, por u kthye në shtëpinë e pleqve të premten pasi gjendja u përmirësua dukshëm.

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.