“Vendosi heshtjen në të gjithë qytetin”- Hetuesi italian: Pse mafia e ‘Viterbos’ e drejtuar nga Ismail Rebeshi është e ngjashme me klanin famëkeq të…

| 10:52
SHPËRNDAJE
 

Jo një mafie tradicionale për të cilën “fjala është e mjaftueshme”, “me një emërtim të kontrolluar të origjinës”, si mafia tradicionale, ‘Ndrangheta’, ‘Camorra’ dhe “Sacra Corona Unita”.

mafia-arrestati-tusciaweb

Ishte kulmi i hetimit të karabinierëve të koordinuar nga DDA e Romës, prokurorët Fabrizio Tucci dhe Giovanni Musarò, të cilët në Viterbo mundën një shoqatë kriminale italo-shqiptare aktive për disa vjet në territor (janar 2017-dhjetor 2018) në një përshkallëzim të sulmeve me armë dhe aktet e frikësimit.

Midis viktimave të bandës së Ismail Rebeshit dhe Giuseppe Trova, ishin edhe avokati Roberto Alabiso dhe madje disa politikanë si këshilltari aktual i qytetit Claudio Ubertini si dhe dy djemtë e tij.

Për hetuese Emanuela Attura të gjykatës së Romës, e cila më 11 qershor dha dënime të përgjithshme për gati një shekull burgim, “mafia Viterbo” është një e ashtuquajtur “mafie jo-tradicionale” e ngjashme me klanin famëkeq Fasciani të Ostia. Por gjithnjë një organizatë mafioze.

rebeshi

Të përgjuar ndërsa flasin me njëri-tjetrin, Rebeshi dhe Trova thonë për të tjerët: “Ne do ta rregullojmë Gamberone”, “por le të themi që Codino është dikush që ju e quani..”, “por ju e mbani problemin, unë e mbaj problemin dhe ne duhet të ndihmojmë, mjafton ”,“ ne duhet ta kuptojmë njëri-tjetrin vetëm duke parë njëri-tjetrin… thjesht më shiko mua dhe ‘këputesh’”.

Një bisedë domethënëse midis shefit Trovado (dënuar me 13 vjet e 4 muaj) dhe partneres së tij Fouzia Oufir (dënuar me 5 vjet e 4 muaj).

rebeshi1

“Ata janë njerëz të fortë fizikisht – thotë shefi duke folur për punën – por ata nuk kanë forcë psikologjikisht … E kuptova !? teknika, psikologji … nuk kane asnjë, nuk kanë vizionarë… janë te zgjuar ne një mënyrë por janë … komandojnë pa mend! ju mendoni se është vetëm forcë. As teknikat … Unë bëj një të parën, por tjetra nuk mund të përgjigjet … ata në vend të kësaj shkojnë me forcë … ata kurrë nuk do të komandojnë … jashtë vendit .. jashtë shtetit kurrë nuk do të komandojnë … por jo sepse unë dua të flas për kalabrezët ose … napolitanët “.

“Nuk është mafia e individit ose individëve që e kualifikojnë organizatën” – shkruan ai hetuesi në raportin 400 faqesh – por është” mënyra e të qenit dhe të bërit “që identifikon tiparin që e bën atë organizatë” të veçantë “krahasuar me shoqatën e përbashkët kriminale” .

Magjistrati flet për “mafie pa emër, të cilat megjithëse nuk kanë një emër dhe një histori kriminale, përdorin metoda dhe ndjekin qëllime që korrespondojnë me organizatat e tipit mafioz të njohura tashmë”, pjesëmarrësit e të cilave “përdorin forcën e frikësimit të asociativ dhe gjendja e nënshtrimit dhe heshtjes që buron prej saj “.

Ndërsa makinat e Roberto Grazini, pronar i një kompanie kamionësh, digjeshin, një prej bashkëpunëtorëve, shqiptari Spartak Patozi, të mafies së Viterbos i thotë bosit: “Nëse shembesh … të gjithë shembemi, domethënë të të them … mua … nëse je i sëmurë, edhe unë jam i sëmurë ”.

Duke folur për Viterbo, magjistrati nënvizon: “Ajo ka qenë gjithmonë një provincë, me një cilësi të mesme-të lartë të jetës, si për nga pasuria ashtu edhe për nga siguria. Në parim sigurisht që duhet të konsiderohet një qytet i qetë në provincën italiane “, citojnë mediat lokale.

“Duke filluar nga viti 2017 – vazhdon ai – në Viterbo ka pasur një seri ngjarjesh ‘anormale’ në lidhje me rrjedhën paqësore të jetës në qytet. Të pandehurit vepruan në marrëveshje me njëri-tjetrin për kryerjen e një numri potencialisht të papërcaktuar krimesh, duke përfshirë sektorë të ndryshëm, përfshirë atë ekonomik, përmes metodave rreptësisht mafioze, me përdorim sistematik të dhunës, praktikuar kryesisht me sulme zjarrvënëse, por edhe me përdorimin e armëve dhe karakterizohet nga nënshtrimi dhe heshtja që ishte në gjendje të përcaktojë jo vetëm tek njerëzit e kërcënuar të sektorëve të prekur nga veprimet, por edhe në të gjithë komunitetin, në të cilën një ndjenjë e përbashkët është përhapur gradualisht, e karakterizuar nga frika përpara forcës së grupit, protagonist i një serie të përsëritur të sulmeve zjarrvënëse. Kurrë nuk ka ndodhur më parë në atë zonë”.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.