VIDEO/ Kostandinos Kaçifa përcillet për në banesën e fundit

SHPËRNDAJE

UPDATE/ “Vorio Epiri është Greqi, Kacifas jeton, Kacifas drejton”, me këto thirrje, 35-vjeçari Konstandinos Kaçifa është përcjellë për në banesën e fundit.

Vangjel Dule nga Bularati: E vërteta për vrasjen e Kaçifasit duhet të ndriçohet deri në fund

Kryetari i PBDNJ, Vangjel Dule ishte në Bularat, ku foli në greqisht dhe në shqip për gazetarët, duke thënë tha se e vërteta për vrasjen e Kostandinos Kaçifasit duhet të ndriçohet deri në fund.

WhatsApp Image 2018-11-08 at 13.02.14

“Jemi sot në radhë të parë në këto momente që janë momentet e varrimit dhe si pasojë janë të shenjta. Jemi këtu për të ndarë dhimbjen me gocën e Kostandinos, me mamanë, babin dhe gjithë komunitetin. Jemi këtu për të shprehur nderimin ndaj të ndjerit, por edhe vendosmërinë që e vërteta duhet të ndriçohet deri në fund. Transparenca e kësaj çështje, zbardhja e saj është me rëndësi jetike. Ajo mund të vonojë, por natyrisht nuk do të humbasë”, tha Dule në shqip.

dule

***

Ngjarja në Bularat/ Ministri Bushati: Incident fatkeq, por pavarësisht kësaj…

“Incident fatkeq”, e ka cilësuar Ministri i Jashtëm Ditmir Buashti vrasjen e Kostandos Kaçifasit, 11 ditë me parë në Bularat të Gjirokastrës, gjatë një shkëmbimi zjarri me forcat RENEA.

Deklarata e Bushatit, që vjen në të njëjtën ditë kur po mbahet ceremonia mortore e 35-vjeçarit, u bë gjatë një interpelance me video-live me shqiptarët, të cilët jetojnë në Greqi dhe Itali, për shërbimet konsullore.

Bushati tha se, “pavarësisht incidentit fatkeq që ndodhi në Bularat”, po vijojnë puna me palën greke për disa marrëveshje në dobi të emigrantëve shqiptarë.

“Edhe me kontaktet që kemi pasur gjatë kësaj periudhe, 2-3 javët e fundit, pavarësisht incidentit fatkeq që ndodhi në Bularat, qoftë në kontaktet e kryeministrit, qoftë në kontaktet e mia, kemi qenë në një faqe sa i përket nevojës për të vijuar me vendosmëri, për të çmontuar një e nga një të gjitha barrierat ekzistuese që ekzistojnë mes vendeve tona, që kanë në analizë të fundit një impakt tek jeta e qytetarëve”. 

konsullatet

***

“Kaçifas ti jeton, ti na drejton; Vorio-Epiri e Maqedonia janë Greqi”/ Parullat dhe thirrjet në ceremoninë mortore të Kaçifasit (VIDEO+FOTO)

Lot, flamuj grekë, thirrje e parulla e në greqisht…. Këto janë disa nga momentet e ceremonisë së përcjelljes për në banesën e fundit të Kostandonis Kaçifasit në Bularat, këtë të enjte.

“Katçifas ti jeton, ti na drejton (Mikonos); Vorio Epiri është grek; Maqedonia është Greqi, ishin disa nga parullat e thirrura dhe të shkruar në flamuj grekë, e të shpalosura para kamerave Bularat.

***

Varri i Kaçifasit/ 500 vetë nga Greqia në Shqipëri nga Kakavija, 4 persona u ndalohet hyrja

Ardhja nga Greqia në Shqipëri, e shtetasve greke për të marrë pjesë në ceremoninë mortore të Kostandinos Kaçifasit, ka sjellë edhe radhë të gjata në pikën kufitare të Kakavijës.

Gazetarja e Panorama në vendngjarje raportoi se, në territorin grek, radha në territorin ka shkuar në rreth 3 kilometra.

Kontrollet po zhvillohet me masa më të rrepta se zakonisht, ndërsa deri më tani, janë ndaluar të futen në Shqipëri 4 persona.

Rreth 500 veta kanë hyrë në Shqipëri që nga mëngjesi i kësaj të enjteje.

***

Varrimi i Kaçifas/ Athina zyrtare apel shtetasve grekë: Tregoni respekt 

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes së Qytetarëve u ka bërë thirrje shtetasve grekëve që kanë shkruar në fshatin Bularat për të marrë pjesë në varrimin e ekstremistit grek Konstantinos Kaçifas që të tregojnë vetëpërmbajtje dhe respekt.

“Shtetasit grekë që shkojnë në Bularat janë të lutur që të vetëpërmbahen dhe të tregojnë respekt për familjen dhe ceremoninë”.

***

Varrimi i Kaçifas, autobusë me grekë nga Athina, Selaniku, e Janina. Masa në kufi (VIDEO+FOTO)

Zhvillohet sot ceremonia mortore Kostandinos Kacifasit, vrare 11 dite me pare ne perplasjen me Renean ne Bularat. Gazetarja e “Panorama” ben e dije se ne oret e para te mengjesit te sotem kane mberritur nga pika e kalimit kufitar te Kakavijes autobuse me shtetas greke qe do te marrin pjese ne varrimin e Kacifasit.

Autobusi i parë nga Athina mbërriti në.orën 5.30. Nderkohe jane vene re procedura të shtuara sigurie në kufi, me forca të shumta policore, skanim i autobusit dhe kontroll fizik i pasagjerëve.

Mesohet se autobuse jane nisur nga Selaniku, Volos, Athina, Patra dhe Janina. Autobusët nga athina janë nisur në orën 21.30 me orën lokale.

Kujtojme se trupi i pajete i Kacifasit iu dorezua dje familjarave, nderkohe qe Bashkia Dropull në një mbledhje jashtë radhe njoftoi se do të paguajë të gjitha shpenzimet e varrimit për Konstandinos Kacifën.

kacifa kacifa1

bularat bularat1

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.