Valë e ftohtë nga Poli i Veriut, çfarë parashikojnë sinoptikanët për muajin dhjetor

| 11:21
SHPËRNDAJE

Një valë e ftohte e masave ajrore polare do te godase Evropen ne fillim te muajit dhjetor, nderkohe qe kete fundjave pritet qe Mesdheu te perfshihet nga nje stuhi e forte, qe do te sjelle ere te forte dhe rrebeshe shiu. 

weather

Keto jane te dhenat me te fundit qe vijne nga sherbimet meteorologjike, te cilave i referohet Euronews, teksa raporton per parashikimin e motit.

Vala e ftohte polare shkaktohet nga një ngrohje e papritur stratosferike që masat e ftohta nga Poli i Veriut i shtyn në jug drejt Evropës – dhe madje mund të arrijë deri ne në pjesë të Afrikës së Veriut.weather1

Ky ngrohje e papritur e stratosferës rreth Siberisë gjithashtu mund të destabilizojë të ashtuquajturën vorbull polare.

Por, pavaresisht vales se te ftohtit polar qe do te godase Evropen ditet e para te dhjetorit, muaji do te karakterizohet nga temperatura me te larta se normalja per kete periudhe te vitit.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.