Vaksina kundër covid shkaktojnë edhe një efekt që ngjall shqetësim tek shumë femra, por mjekët thonë se…

Mar 2, 2021 | 17:28
SHPËRNDAJE

Kur ajo pikasi një gungë në gjirin e saj të majtë gjatë një vetë-kontrolli rutinë, mjeku i kujdesit parësor në Boston, Dr. Devon Quasha dinte saktësisht se çfarë të bënte.

H9H6mJ9I

Ajo menjëherë planifikoi një mamografi diagnostikuese dhe ultratinguj në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts për fillimin e janarit.

Pastaj, vaksina Moderna u bë e disponueshme për profesionistët e kujdesit shëndetësor në qytet. Ajo e mori dozën e parë kundër Covid-19 rreth një javë para mamografisë së planifikuar.

Quasha nuk vuri re shumë reagim ndaj vaksinës në fillim, por rreth dy ditë marrjes së dozës, krahu i saj i majtë filloi të lëndohej.

Grumbuj të butë dhe të fryrë u zhvilluan nën sqetullën e saj të majtë, së bashku me një ënjtje të madhe mbi kockën e klavikulit – të gjitha zonat ku trupi ka nyje limfatike, filtrat e trupit për mikrobet.

“Kisha nyje limfatike sipër dhe poshtë kockave të klavikulës”, tha Quasha. “Ishte e frikshme kur i pikasa”.

Nyjet limfatike përmbajnë qeliza imune që ndihmojnë në luftimin e “pushtuesve”. Kjo është arsyeja pse për Quasha kishte kuptim që nyjet po reagonin ndaj vaksinës, duke ndërtuar antitrupa ashtu siç ishin krijuar. Por ajo nuk mund të ishte e sigurt.

Enjtja ishte vetëm në anën e majtë, anë nga ku kishte marrë dozën dhe e njëjta anë me gungën shqetësuese. Ishte një reagim ndaj vaksinës apo një shenjë tjetër e kancerit të gjirit?

‘Ishte si një zjarr i egër’

Pas ekografisë, radiologu i Quasha ishte i shqetësuar. Ajo i tha Quasha-s se e konsideronte gungën që kishte ndjerë në gji me pak rëndësi, por nyjet limfatike që shfaqeshin si blloqe të bardha në mamografinë e saj ishin një çështje tjetër.

Në kohë jo pandemike, ai zbulim do të nxiste këmbanat e alarmit, duke kërkuar nevojën për hetime të mëtejshme, madje edhe një biopsi të menjëhershme. Megjithatë, Quasha sapo kishte bërë vaksinën. Pasi bisedoi me të, Quasha tha se mjeku i saj vendosi të mos bënte një biopsi në atë kohë. Në vend të kësaj, ajo i tha Quasha të kthehej për një ultratingull pasues brenda gjashtë javëve.

Skenarë të ngjashëm kanë ndodhur në qendrat e mamografisë në të gjithë vendin. Ndërsa radiologët krahasuan shënimet me kolegët, fjala filloi të përhapet.

“Ne të gjithë filluam të flisnim për këtë dhe ishte si një zjarr”, tha Dr. Connie Lehman, shefe e imazheve të gjirit në departamentin e radiologjisë së Massachusetts.

“Nuk mund t’ju them se sa gra po tregojnë probleme të tilla në mamografi dhe njerëzit menduan se nuk do të ishte aq e zakonshme”, tha Lehman, i cili është gjithashtu profesor i radiologjisë në Shkollën Mjekësore të Harvardit.

Përrallat e biopsive të panevojshme nxitën komitetin e kujdesit për pacientët e Shoqatës së Imazheve të Gjirit (SBI) për të dhënë një këshillë në janar.

“Ne donim të mbronim që gratë nuk kishin gjithmonë nevojë të bëjnë një biopsi,” tha Dr. Lars Grimm, profesor i asociuar i radiologjisë në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Duke dhe një nga autorët e këshillimit të SBI.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.