Urinoni gjatë marrëdhënies seksuale? Ekspertët zbulojnë katër mënyra se si ta menaxhoni situatën

Sep 17, 2021 | 0:45
SHPËRNDAJE

Urinimi gjatë marrëdhënies seksuale është diçka mjaft e zakonshme sipas ekspertëve, raporton “The Sun”.

tradhti, marredhenie

Fizioterapistja Amanda Savage tha:

Disa gra mund të urinojnë në momente të ndryshme të përvojës së tyre seksuale. Ndërsa disa mund ta hasin këtë në të gjitha rastet, të tjerat mendojnë se kjo i prek vetëm teksa arrijnë orgazmën, dhe disa të tjera mund t’i kenë të dyja.

Mos mbajtja e urinës nga stresi ka të bëjë më shumë me presionin që i ushtrohet fshikëzës dhe legenit nga aktiviteti. Kjo mund të ndodhë nga diçka e parëndësishme si teshtitja, kollitja, qeshja … ose në këtë rast, seksi“.

Çfarë mund të bëni për urinimin gjatë seksit?

  1. Flisni

Amanda sugjeron që një nga gjërat më të mira që mund të bëjmë është të flasim me partnerin tonë.

Hulumtimi i mëparshëm i publikuar nga ekspertët në Tajvan zbuloi se vetëm nëntë për qind e njerëzve flisnin hapur me partnerin e tyre në lidhje me gjendjen.

“Mos harroni se komunikimi me partnerin tuaj është absolutisht jetik. Të qenit i hapur dhe i sinqertë në lidhje me çrregullimin do t’ju ndihmojë të jeni më rehatë dhe ta bëni përvojën seksuale edhe më të këndshme”.

  1. Bëni seks në dush

Është e rëndësishme të mos lejoni që një përvojë e keqe të dëmtojë jetën tuaj seksuale.

Amanda sugjeron të bëni seks në dush pasi kjo largon çdo shqetësim nga urinimi për shkak se uji do të largojë çdo gjë.

  1. Urinoni para seksit

Amanda shpjegoi se ju duhet të zbrazni fshikëzën para dhe pasi të keni kryer marrëdhënie seksuale, pasi kjo parandalon edhe infeksionet.

  1. Mos urinoni në dush

Një mjek kohët e fundit zbuloi se urinimi në dush mund të dëmtojë muskujt e legenit, prandaj kjo nuk është aspak diçka e shëndetshme.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/