Ukraina dhe Moldavia marrin statusin kandidat për në BE/ Ja çfarë ndodh më pas! Nga qëndrimi i Rusisë te “zemërimi” i Ballkanit Perëndimor

Jun 23, 2022 | 23:40
SHPËRNDAJE

Ukraina dhe Moldavia kanë marrë sot zyrtarisht statusin e vendit kandidat për t’u anëtarësuar në Unionin Europian.

_125586745_ukrainians

Por çfarë ndodh më pas

Statusi i vendit kandidat është hapi i parë zyrtar drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian. Por mund të duhen shumë vite për t’u bërë pjesë e tij dhe nuk ka asnjë garanci në sukses.

Nuk është e qartë se kur mund të fillojnë negociatat e pranimit, por presidenti i KE deklaroi se procesi do të jetë i bazuar në merita ligjore. Komisioni pritet të bëjë një bilanc në fund të vitit 2022.

Ky hap është padyshim një moment i madh për Ukrainën dhe një moment i shumëpritur. Unioni pranoi edhe aplikimin e Moldavisë ndërkohë që u refuzua ai i Gjeogjisë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensku foli për dëshirën e tij që vendi i tij të marrë statusin e vendit kandidat gjatë javës së shkuar. Ai theksoi se rruga e anëtarësimit në BE do ta zhvendosë përgjithmonë Ukrainën jashtë sferës së ndikimit të Rusisë.

Presidenti i Lituanisë Gitanas Nauseda u tha gazetarëve se mbështetja politike e BE-së ishte shumë e rëndësishme për ukrainasit: “Kjo është më e pakta që ne mund t’u ofrojmë atyre.”

Ishin protestat pro BE-së që rrëzuan presidentin e Ukrainës të mbështetur nga Rusia, Viktor Janukoviç, në shkurt 2014.

Si do të reagojë Rusia?

Javën e kaluar në Shën Petersburg, Presidenti Vladimir Putin tha se ai nuk kishte “asgjë kundër” anëtarësimit të mundshëm të Ukrainës në Bashkimin Evropian: “Është vendimi i tyre sovran për t’u bashkuar me sindikatat ekonomike ose jo”.

Është e vështirë të besohet se presidenti rus do të rrinte duarkryq dhe do të shikonte vendin që ai pushtoi t’i bashkohet Bashkimit Evropian.

BBC shkruan se statusi i kandidatit në BE për Ukrainën i dërgon një mesazh të fortë Moskës, se as Kievi dhe as Brukseli nuk e pranojnë vizionin e Putinit për një rend të ri evropian.

Por ai është i vetëdijshëm se rruga nga statusi i kandidatit drejt anëtarësimit në BE është e gjatë. Përgjatë rrugës Ukraina do të përballet me shumë pengesa të vendosura nga Rusia.

‘Frustrimi’ ballkanik

Procesi i gjatë i anëtarësimit në BE i irritoi udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në një samit të veçantë të Brukselit të enjten.

Kryeministri shqiptar Edi Rama paralajmëroi Kievin të mos ketë iluzione: “Maqedonia e Veriut është kandidate prej 17 vitesh, nëse unë nuk e kam humbur numërimin, Shqipëria tetë, kështu që mirë se erdhe Ukrainë.”

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski shprehu pakënaqësinë e tij për mungesën e përparimit në përpjekjet e tyre për t’u bashkuar me BE.

Bullgaria po bllokon mundësinë e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. Disa diplomatë të BE-së kanë shprehur më parë shqetësime se dhënia e statusit të kandidatit për Ukrainën mund të ofrojë shpresë të rreme.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha në maj se perspektiva e anëtarësimit ishte me dekada larg dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka paralajmëruar se konflikti mund të zgjasë me vite.

© Panorama.al

Te lidhura