UEFA e gatshme , pritet të ndryshohet rregulli i golit në fushën kundërshtare

SHPËRNDAJE

UEFA është e hapur për të ndryshuar golin në fushën kundërshtare, kjo për sa i përket garave europiane. Sekretari i përgjithshëm i institucionit më të lartë të futbollit në Europë, Xhorxho Marketi u shpreh se kjo është një dëshirë e trajnerëve.

2130649_w2

“Trajnerët mendojë se ky rregull duhet rishikuar dhe kjo është ajo që ne do të bëjmë. Megjithëse ky rregull është më pak i komplikuar në krahasim me të kaluarën”, u shpreh Marketi.

Në këtë takim morën pjesë Alegri, Ançeloti, Tukel dhe Lopetegui. Ata mendojnë se rregulli i golit në transfertë nuk sjell produktivitet, sepse ekipet që luajnë jashtë duhet të sulmojnë dhe ato që janë në shtëpi, të mbrohen. Ky rregull u aplikua në Ligën e Kampionëve në vitin 1965, ku zëvendësoi përsëritjet e ndeshjeve. Një gol në fushën kundërshtare vlen shumë në ndeshjet me eleminim direkt, pasi në shtëpi ai llogaritet sa për 2.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakSkandali seksual me priftërinjtë, qytetarët shtangen nga pamjet e turpshme
Artikulli tjetërThaçi flet për kufijtë: E them prerë, s'do bisedojmë kurrë për Gazivodën e Mitrovicën

S'KA KOMENTE

Comments are closed.