Udhëtime të lira dhe mahnitëse, prestigjiozja britanike: Nuk duhet të harroni Tiranës

SHPËRNDAJE

Po mendoni një vend për të vizituar, por jeni lodhur nga vendet ku shkoni zakonisht? Ndoshta është koha të mendosh jashtë “kornize”.

Kështu nis artikulli i Daily Mail, i cili rendit 10 vende që ia vlejnë të vizitohen, por ku më kryesorja është kursimi nga udhëtimi që nuk do ju zhgënjejë.

Shikoni listën tonë për udhëtimet me buxhet më të mirë, mund të mos jenë në listën tuaj të vendeve që shumica e njerëzve preferon, por ia vlen që t’i eksploroni, shkruan DailyMail.

LISTA E PLOTË

4FE0224F00000578-0-image-a-42_1536404320878 (1)

  1. Dole, Francë

Ky është një qytet i vogël simpatik në rajonin Franche-Comte të Francës lindore dhe një portë për udhëtimet e skive në Alpe. Për ata që thjesht kërkojnë një largim, ka restorante të mira, restorante muzikore, një muzeum që daton nga shekulli i 16-të dhe një muze i arteve të bukura. Dijon, kryeqyteti i lashtë i Burgundy dhe Beaune, qyteti i njohur i verës, janë një orë për një pushim të mirë në tre qendra.

  1. Kosice, Sllovakia

Qyteti i dytë i Sllovakisë (mund të mos jetë në krye të shumicës së njerëzve. Megjithatë, është e përkryer për një aventurë të çuditshme me katedralen e saj të shekullit të 14-të, kopshtin zoologjik, arkitekturën barok dhe art nouveau, Muzeun e Sllovakisë Lindore dhe sigurisht që nuk duhet humbur – Muzeu Teknik Sllovak. Në frontin e Teatrit Shtetëror të zbukuruar ka një ‘burim këndimi’ me muzikë të sinkronizuar. Kosice ishte kryeqyteti evropian i kulturës në vitin 2013.

  1. Aarhus, Danimark

4FE0A2CC00000578-0-image-a-51_1536404925634 (1)

Një tjetër ish kryeqytet i kulturës evropiane, theksimet e të cilit përfshijnë Muzeun ARoS, i cili daton nga 1859 dhe është muzeu më i vjetër publik në Danimarkë, një kopsht i madh botanik dhe bukur Bellevue Beach, tre milje në veri e qytetit. Ushqimi do të shijojë skenën e restorantit; Kafja Kahler Spisesalon është e njohur.

  1. Varshav, Poloni

Një luftë e çmimeve mund të jetë në prag të fluturimeve në kryeqytetin e Polonisë kur easyJet fillon një shërbim të ri nga Gatwick këtë vjeshtë, pasi Wizz Air tashmë fluturon nga Luton. Atraksionet e Varshavës përfshijnë qytetin e vjetër, të rindërtuar pas Luftës së Dytë Botërore, Pallatit të Jashtëzakonshëm të Kulturës dhe Shkencës, shëtitjet përgjatë Vistulës së lumit, Muzeu Kombëtar i Shkallës së Parë dhe Muzeu Fryderyk Chopin.

  1. Rovaniemi, Finland

4FE0A2E400000578-0-image-a-52_1536404930013 (1)

Kjo është portë për Laplandin e Finlandës dhe easyJet pret që të marrë jo më pak se 13,000 njerëz këtë dimër në fluturimet e reja të Gatëick. Rovaniemi është ‘vendlindja zyrtare e At Christmas’ dhe vjen me një fshat të Santa Claus, igloos dhe liqene të ngrira. Është një zgjedhje e mirë për lloje të larmishme me rides husky, dëfrim shoeing dhe rides vare.

  1. Lviv, Ukrainë

Në perëndim të Ukrainës, larg nga Krimeja, Lviv është një trajtim i një qyteti me kisha të bukura të lashta, një shesh i shkëlqyer tregu mesjetar, manastire dhe muze interesante. Një vizitë në Kështjellën e Lartë për të parë qytetin nga lart është një domosdoshmëri, siç është një udhëtim në Varrezat Lychakiv, e cila daton që nga viti 1786 me varrezat e saj të mrekullueshme të zbukuruara me skulptura. Një mënyrë e mirë për të parë qytetin është një turne në këmbë falas.

7.-Tirana-Albania-1

  1. Tiranë, Shqipëri

Një tjetër destinacion ndoshta më pak i mundshëm për fundjavën, kryeqyteti i Shqipërisë i përshtatet atyre me një dell aventure. Duke vizituar muzetë historike dhe duke ecur përgjatë Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” me ndërtesat e epokës komuniste, rekomandohet një udhëtim në Bunk’Art. Ky është një art bashkëkohor dhe muze i historisë moderne i vendosur në një ish-bunker të Luftës së Ftohtë. Në sheshin Skënderbej në qendër do të gjeni edhe shtëpinë e operas.

  1. Bari, Itali

4FE022AF00000578-0-image-a-43_1536404335472

Në bregun lindor të Italisë, Bari është kryeqyteti i rajonit të Pulias. Kjo është jashtë udhë e rrahur dhe është një ikje e vërtetë. Gëzojnë ushqimin gjobë rajonal dhe enden përgjatë luginave të tij të labirinteve, duke hapur në shkëlqimin e shekullit të 12-të, Bazilika di San Nicola dhe Kështjellës mesjetare Bari. Ka një plazh me rërë vetëm në lindje të qendrës së qytetit.

  1. Burgas, Bullgari

Shumica e njerëzve do të fluturojnë në Burgas për të shkuar në një nga vendpushimet e plazhit të Detit të Zi si Sunny Beach ose Golden Sands. Jo shumë njerëz shkojnë vetë në Burgas. Sidoqoftë, është Kisha e Shenjtë e Shen Kirilit dhe Metodit dhe një Muze Etnografik intrigues. Ka edhe kafene të këndshme, hotele me vlerë të mirë, klubet e natës të gjalla dhe një plazh. Rezervoni tani për verën e ardhshme për çmimet më të mira të fluturimit.

  1. Izmiri, Turqi

4FE0227300000578-0-image-a-41_1536404270005

Vlera e liës  turke ka rëndë shumë; është rreth gjysma e asaj që ishte një vit më parë, që do të thotë se 1 euro është tani rreth tetë lira. Shumë fluturojnë për të vizituar plazhet e bukura të rërës të gadishullit Çeşme, por qyteti i Izmirit, i treti më i madh i Turqisë, është plot interes për kështjellat, xhamitë dhe vendet arkeologjike. Rrënojat e Efesit në jug të qytetit janë një Trashëgimisë Botërore UNESCO dhe Tempulli i Artemisit është një nga shtatë mrekullitë e lashta të botës.

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.