Udhëheqësi i kultit të seksit dënohet me 120 vite burg. Krimet mizore që kreu

| 20:48
SHPËRNDAJE
 

Keith Raniere, themeluesi i grupit NXIVM, u dënua me 120 vjet burg pasi një gjyq tronditës ku u zbulua se organizata rekrutonte skllevër seksi për udhëheqësin e tyre, i cili ende pretendon se është “i pafajshëm”.

5f9890662030271c25363d62

Raniere u dënua vitin e kaluar për akuza të shumta, duke përfshirë mashtrim, trafik seksi dhe komplot të punës së detyruar.

Organizata e vetë-ndihmës së Raniere ishte subjekt i dy serive këtë vit, ‘The Betimi’ dhe ‘Joshur: Brenda Kultit NXIVM’, të dyja këto dhanë një vështrim të brendshëm në atë që u përshkrua gjatë gjykimit si një kult seksual, ku gratë u përgatitën të jenë “skllave seksi” për Raniere dhe të tjerët u detyruan të stërvitnin rekrutë të rinj dhe të heshtnin dezertorët.

Grupi tërhoqi pasues të pasur dhe të famshëm, disa prej të cilëve janë përballur me akuzat e tyre penale. Trashëgimtarja e Seagram Clare Bronfman u dënua me gati shtatë vjet javën e kaluar për rolin e saj në organizatë, dhe aktorja e ‘Smallville’ Allison Mack po pret dënimin pasi u deklarua fajtore për akuzat. Ajo u akuzua për rekrutimin e grave të tjera në kult.

Sipas prokurorëve, Raniere ofronte kurse private të vetë-përmirësimit ku pasuesit do të zotoheshin për besnikëri në mënyra të çuditshme, përfshirë gratë që thuhet se ishin markuar me inicialet e tij. Ndjekësit gjithashtu do të hiqnin dorë nga informacioni personal kompromentues që më pas do të përdorej kundër tyre si shantazh për të fituar punë të detyruar ose favore seksuale për Reniere. Grupi vepronte kryesisht në Albany, New York.

Disa viktima treguan përvojat e tyre para dënimit të martën, dhe Reniere pohoi se ishte i pafajshëm dhe tha se ata “gënjyen”. “Ata po gënjejnë për një arsye dhe kjo arsye buron nga unë,” tha ai.

Viktima e tij e parë, e identifikuar si Camila, tha se udhëheqësi i kultit i mori virgjërinë në moshën 15 vjeçare. Një tjetër e akuzoi atë për uri dhe përdhunim. Ai është akuzuar gjithashtu për kufizimin e një gruaje për gati dy vjet kundër vullnetit të saj, dhe detyrimin e të tjerëve të abortojnë.

Në një intervistë me ‘Dateline’ nga burgu, Raniere pretendoi se ishte “i pafajshëm” për akuzat, por pranoi se u kishte shkaktuar “lëndim” të tjerëve.

Kjo është një tragjedi e tmerrshme me shumë, shumë njerëz që lëndohen,” tha ai. “Këtu ka një padrejtësi të tmerrshme. Dhe nëse mendoni se unë jam djalli apo jo, procesi i drejtësisë duhet të shqyrtohet.

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.