U shkarkua nga detyra pas arrestimit me urdhër të SPAK/ Ish-kryebashkiaku i Lushnjes, Fatos Tushe çon në Gjykatën Kushtetuese vendimin e Këshillit të Ministrave

Dec 8, 2021 | 14:31
SHPËRNDAJE

Ish-kryebashkiaku i Lushnjes, Fatos Tushe ka kërkuar shfuqizimin e vendimit të Këshillit të Ministrave për shkarkimin e tij nga posti, pasi u arrestua në një operacion të SPAK.

fatostusheok

Është vetë Gjykata Kushtetuese që njofton se më datë 21 dhjetor, do të zhvillohet seanca për të marrë në shqyrtim çështjen e Fatos Tushes.

Njoftimi i Gjykatës Kushtetuese:

Kërkues: Fatos Tushe, seancë plenare publike

Subjekti i interesuar: Këshilli i Ministrave

Objekti: “Shfuqizimi si antikushtetues i vendimit të Këshillit të Ministrave nr.407, datë 06.07.2021 “Për shkarkimin nga detyra të Kryetarit të Bashkisë Lushnje, z. Fatos Tushe””! Ora 10:00

ARRESTIMI I FATOS TUSHES DHE ABUZIMI ME TENDERIN 24 MLN LEKË

Ish-kryebashkiaku i Lushnjes, Fatos Tushe sëbashku me 8 zyrtarë të tjerë të bashkisë dhe 2 biznesmenë u arrestuan më 6 korrik me urdhër të SPAK nën akuzën e shpërdorimit të detyrës dhe përfshirjes në një tender abuziv.

Bëhet fjalë për një tender prej 24 milionë lekësh të rinj për rehabilitimin e kanalit ujitës në fshatin Bishqethem dhe Bitaj të Njësisë Administrative Kolonjë. Tenderi për këtë vepër është hapur më 23 korrik të vitit 2020 me një fond limit prej 23 251 341.00 lekësh, me procedurë të hapur. Sipas të dhënave të tenderit, i cili është mbyllur në fund të muajit gusht të vitit të shkuar, në garë kanë marrë pjesë tri kompani, përfshirë edhe kompaninë “Euro Alb SHPK”, me pronar Bujar Muratin.

Kompania e Muratit u shpall fituese e tenderit në fjalë me fondin limit të vënë në dispozicion nga qeverisja vendore e Bashkisë Lushnjë. Nëpërmjet falsifikimit të dokumenteve, sipas SPAK, kompania “Euro Alb SHPK” arriti të fitojë tenderin e Bashkisë, i ndihmuar edhe nga zyrtarët lokalë. Kompania është themeluar në Bulqizë në vitin 2006 dhe ka një kapital prej 55 milionë lekësh të rinj, ndërsa aktiviteti i saj është në fushën e ndërtimit.

Në krye të skemës së abuzimit ishte Flamur Peqini, drejtori i Ndërmarrjes së Pasurive Publike dhe ish-kreu i Inspektoratit të Ndërtimit në Lushnjë, si dhe zyrtarët nën varësi të tij. Nga përgjimet, vëzhgimet në terren dhe kontrollet e transaksioneve, ka rezultuar që zyrtarët e këtij institucioni, paratë e tenderëve i kalonin në mënyrë fiktive te kompanitë private. “Në funksion të hetimeve të këtij procedimi penal janë përdorur mjete dhe metoda speciale hetimi të alternuara këto me metodat tradicionale të hetimit”, thuhet në një deklaratë të SPAK.

Përveç pronarit të kompanisë “Euro Alb SHPK”, Bujar Murati, në pranga përfundoi edhe biznesmeni Ibrahim Lami, administrator i kompanisë “Loti shpk”, i dyshuar për kryerjen e veprave penale “Falsifikim i dokumenteve” kryer në bashkëpunim. Kompania në fjalë, sipas dokumenteve në Qendrën Kombëtare të Biznesit, e ka bazën në zonën e FushëKrujës dhe është themeluar në vitin 2003. Sipas ekstraktit në QKR, ajo merret me ushtrimin e veprimtarisë tregtare për shitjen me shumicë dhe pakicë të një sërë mallrash përfshirë edhe grumbullimin e bimëve mjekësore. Ndërsa ende nuk dihen akuzat konkrete që rëndojnë mbi të. Tushe është një ndër zyrtarët më të lartë në detyrë të arrestuar deri më tani nga SPAK.

LEXONI EDHE: “Vuaj nga zemra, guri në tëmth, diabeti dhe mushkëritë!”/ GJKKO la në burg Fatos Tushen. Dëshmia: Tenderin e bëri Ndërmarrja e Pasurive Publike

Apeli lë në burg Fatos Tushen/ Zbardhet dëshmia e ish-kryebashkiakut: Nuk kam pasur autoritet mbi tenderin. Ibrahim Lamin e njoh, por…

 

 

© Panorama.al

Te lidhura