“U liruan 3 kriminelë pas telefonatës nga ministria”/ Deputeti demokrat akuza Policisë: U manipuluan faktet

SHPËRNDAJE

Replikat mes deputetit demokrat Ervin Salianji dhe Ministrisë së Brendshme, lidhur me të shtënat me armë orët e vona të enjtes në Lezhë, vijojnë. Pas reagimit të ministrisë lidhur me ngjarjen, deputeti demokrat pretendon se u manipuluan faktet.

Më herët, ai denoncoi se personat e ndaluar si të dyshuar të të shtënave me armë, u liruan “pas një telefonate nga Ministria që drejton Fatmir Xhafaj”.

Në një reagim, ligjëvëvësi shprehet:

Sot MB e detyruar e konfirmoi ngjarjen e rende kriminale. Do te kishte vend ta mbeshtesnim kete konfirmim nese nuk do te ishte nje skeme per shtremberim te vertetes dhe per mbulim me propogande te ngjarjeve te tmerrshme kriminale.

  1. Ne foton qe disponojme nga policia e shtetit pistoleta nuk eshte Ecol sic thote Ministria e Brendshme por eshte Bereta
  2. Ne foto duket lehtesisht kariaktori nga ku eshte gjuajtur me fisheke dhe per te cilin qytetaret kane denoncuar.
  3. Tek raporti i sherbimit te patrulles eshte shenuar qe eshte pistolete tip berreta jo siç deklaron sot MB per pistolete loder.
  4. konstatimin e ben patrulla jo shefi i komisariatit.
  5. Ne makine ka qene ne timon f.f. Pa patente sepse ishte nen moshe.

Pas ketij reagimi të MB qe manipulon faktet jam i detyruar që ti kërkoj policise të kryeje detyren ligjore e te thellohet dhe të vere para pergjegjesise penale edhe Ministrin vete apo kedo qe genjen per fakte lehtesisht te verifikueshme.

Edhe ne kete rast njesoj siç varrosën dhe manipuluan për vëllain, njesoj sic tentuan te manipulojne ngjarjet e Shkodres bënë edhe sot per ngjarjet kriminale te Lezhes

Pêr interes te publikut dhe per te mbrojtur punonjesit e  policise qe kane zgjedhur anen e ligjit dhe jo te krimit policia e shtetit duhet te thellohet ne hetime dhe te ndeshkoje cilindo qe liron bandat e armatosura, qofte ky edhe Ministri pa Veting Fatmir Xhafaj.

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.