Treni përplaset me kamionin dhe del nga shinat në SHBA, raportohet për disa të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

Jun 28, 2022 | 10:40
SHPËRNDAJE

Të paktën tre persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pasi u përplas me një kamion në Misuri.

treni 1

Rreth 243 pasagjerë ishin në bordin e trenit Los Angeles-Chicago, kur ai doli nga shinat në një vendkalim hekurudhor pranë qytetit Mendon.

Shtatë vagona dhe dy lokomotiva dolën nga shinat gjatë incidentit, i cili ndodhi në orën 12:42 me orën lokale (17:52 GMT).

Në vendngjarje janë nisur ekipet e emergjencës nga zona, ndërkohë që në një deklaratë, “Amtrak”- operatori kombëtar hekurudhor i SHBA-së – tha se treni “Southwest Chief” që udhëtonte në drejtim të lindjes nga Los Anxhelosi goditi “një kamion që po pengonte një kalim publik” pranë Mendon, një qytet me rreth 160 banorë që ndodhet 84 milje (135 km). ) nga Kansas City. Dymbëdhjetë anëtarë të ekuipazhit ishin gjithashtu në bord.

Zyrtarët e Patrullës së Autostradës së Misurit konfirmuan se dy persona në tren dhe një person në kamion humbën jetën si pasojë e përplasjes.

Një anëtar i shërbimit lokal të ambulancës tha se të paktën 50 persona të tjerë u plagosën.

“Gjithçka ndodhi si një lëvizje e ngadaltë. Filloi të lëkundet… dhe më pas të dridhej, dhe pastaj krejt papritur – i gjithë ky pluhur kaloi nëpër dritaren time,” tha për CNN Robert Nightingale, i cili ishte duke fjetur në tren në momentin që ndodhi aksidenti.

 

Amtrak tha se ekipi i reagimit ndaj incidentit ishte aktivizuar dhe personeli shtesë i urgjencës po dërgohet në vendngjarje, ku një hetim është duke vazhduar.

Imazhet e shpërndara në mediat sociale tregojnë pasagjerë të ulur mbi vagonat e dala nga shinat në një fushë të gjelbër të sheshtë. Në një imazh, një grua mund të shihet duke u zvarritur lart përmes një dritareje të thyer.

Një pasagjer postoi gjithashtu një foto të bërë në një shkollë lokale, ku pasagjerë të padëmtuar u morën pas përplasjes.

Incidenti vjen një ditë pasi një tren Amtrak u përplas me një makinë në Brentwood, Kaliforni, duke vrarë tre gra dhe duke plagosur disa të tjera.

Megjithëse daljet nga shinat të trenave Amtrak janë të rralla, ka pasur disa të tilla vitet e fundit në SHBA.

Në shtator të vitit të kaluar, një tren që doli nga shinat në Montana, ku vrau tre persona dhe plagosi dhjetëra të tjerë.

Në vitin 2018, tre persona u vranë kur një tren Amtrak udhëtoi në rrugën e gabuar dhe goditi një tren mallrash të parkuar.

© Panorama.al

Te lidhura