Tragjedia në Genova/ Kompania koncesionare: Brenda 8-muajsh e rindërtojmë, 500 milionë euro për viktimat

SHPËRNDAJE

Kompania që ka koncesionin e mirëmbajtjes së rrugës ku shtrihej edhe ura Morandi, “Autostrade per Italia”, ka njoftuar akordimin e një fondi për familjarët e viktimave.

ura

Nëpërmjet administratorit të deleguar, kompania ka njoftuar se bëhet fjalë për një shifër që shkon në rreth 500 milionë euro, e cila do të përdoret për të ndihmuar familjarët e viktimave, për të rindërtuar edhe njëherë urën dhe për të ndihmuar familjet që do të zhvendosen nga ajo lagje.

“Nga e hëna do të jetë në dispozicion një shumë prej rreth 500 milionë eurosh dhe plani ynë është që të rindërtojmë brenda 8 muajsh mbikalimin, këtë herë me këmbë të forta çeliku. një pjesë e fondit do të shkojë për familjarët e viktimave, ndërsa janë parashikuar edhe dëmshpërblime për banorët që kanë shtëpitë poshtë urës dhe do të duhet të zhvendosen tashmë”, tha Giovanni Castellucci.

Një ditë më parë, ministri italian i Infrastrukturës bëri me dije se kanë nisur procedurat për revokimin e koncesionit të rrugës nga kompania “Autostrade per Italia”.

PANORAMA

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.