“Tradhëti ndaj pesonelit shëndetësor” – PD zbulon rastin e mjekes së infektuar në Kombinat: U la në vijë të parë vetëm me maskën e skaduar

| 15:38
SHPËRNDAJE

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ka denoncuar nëpërmjet një postimi në facebook infdektimin me koronavirus të një mjeke në Kombinat.

qendra shendetesore kombinat

PD thot ëse mjekja ishte lënë në vijën e parë të shërbimit vetëm me maskën e skaduar që kishte siguruar qeveria dhe asnjë masë tjetër mnbrojtëse.

“Kjo është vetëm njëra anë e medaljes për tradhtisë ndaj personelit shëndetësor”, shkruan ndër të tjera Zhupa, ndërsa thekson se Ministria e Shëndetësisë nuk ka bërë testin e asnjë kolegu të mjekes.

Reagimi i zëdhënëses së PD:

Si të gjithë mjekët e familjes, një nga doktoreshat e Qendrës Shëndetësore 6 në Kombinat, ishte lënë në vijën e parë të luftës vetëm me maskën e skaduar të qeverisë. Kjo është vetëm njëra anë e medaljes për tradhtisë ndaj personelit shëndetësor.

Ana tjetër është se Ministria e Shëndetësisë apo autoritetet e tjera, që varen prej saj nuk kanë bërë testin e asnjë kolegu të mjekes me COVID 19, me të cilët ajo ka patur kontakt të përditshëm. Për të gjurmuar persona që ka vizituar mjekja as që bëhet fjalë.

Politika e testeve me pikatore që po ndjek qeveria për rastet e dyshuara është faktuar nga denoncimet e shumë qytetarëve se ka sjellë rëndimin e gjendjes shëndetësore të tyre. Kjo politikë rezikon jetën e qytetarëve dhe përhapjen e virusit.

Përsonelit shëndetësor në Qendrën Shëndetësore nr. 6 në Kombinat duhet t’i bëhet testi pa vonesë! Vetë Qendra duhet dezinfektuar në mënyrë që të mos bëhet burim infeksioni për stafin dhe qytetarët. Personeli shëndetësor dhe ai ndihmës duhet të pajisen me maska, me doreza, me dezifektues për punën e tyre të përditshme!

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.