Tmerri në Londër, prangosen 12 persona në një kullë, policia i shtrin në tokë (foto)

| 19:08
SHPËRNDAJE
 

Policia londineze ka vënë në pranga 12 persona të cilët dyshohet se kanë lidhje me sulmet terroriste që tronditën një natë më parë Londrën.

411676A200000578-4570556-Several_men_were_pictured_laying_on_the_floor_in_handcuffs_outsi-a-2_1496577636930

Gjatë një aksioni të ndërmarrë në lindje të Londrës, policia ka bastisur një kullë.

411686F000000578-4570556-Five_people_have_been_arrested_at_a_block_of_flats_in_Barking_ea-a-6_1496577637070

Policia e armatosur kontrolloi banesën Elizabeth Fry në Barking, në lindje të Londrës, ku një nga terroristët besohet të ketë jetuar në një nga hyrjet e katit të parë.

4116E05D00000578-4570556-image-a-1_1496577636929

Kompleksi u blloku dhe u vu re që kishin prangosur disa persona, dhe i kishin lënë me fytyre poshtë në tokë.

Ndërsa deri më tani mësohet se 7 vetë kanë mbetur të vratë dhe 48 të tjerë të plagosur pas atentateve të mbrëmshme.

 Pamjet e autoreve
Policia Londineze bën të ditur se ka shkuar në 7 numri i personave të pafalshëm që u vranë nga 3 sulme terroriste që tronditën mbrëmjen e djeshme kryeqytetin anglez. Ndërsa nga ana tjetër policia thekson se ka shkuar në 48 numri i personave të plagosur.
4114816900000578-4570010-image-m-42_1496540710258

Gjithashtu ka bërë të ditur se janë ekzekutuar të tre atentatorët e sulmeve. Sipas Daly Mail policia është duke punuar për identifikimin e tre xhihadistëve, të cilët janë fotografuar në rrugë të vrarë, para Borought Market. Gjithashtu bën të ditur se njëri pre agresorëve është i mbështjellë me eksploziv, ndërsa tjetri i veshur me fanellën e Arsenalit.

41146A9600000578-0-image-m-9_1496539289816

Mizoria në Londër, May: Sulmet akte terroriste. Njëri nga atentatorët i mbështjell me eksploziv (foto)
Londrën natën e sontme e kanë goditur 3 sulme terroriste të cilat kanë lënë të vdekur së paku 6 persona te pafajshem dhe 3 atentatoret, dhe deri më tani flitet per dhjetra të tjerë të lënduar.
Kryeministrja e Britanisë, Theresa May, ka thënë se incidentet po trajtohen si sulme terroriste dhe se të dielen do të mbajë një mbledhje me Komitetin Emergjent të Qeverisë të njohur ndryshe si COBRA.

Policia ka konfirmuar ndërkohë se dy sulmet e para sulmet ishin akte terroriste, ndërsa i treti nuk po trajtohet si i tillë dhe ende po vazhdon evakuimi i qyterarëve dhe kontrollimi i secilit prej tyre veç e veç. Ata gjithashtu kanë arrestuar një të dyshuar deri më tani, derisa kërkimet për të dyshuar tjerë ende po vazhdojnë.

 “Ky është një hetim që po ecën shpejt dhe unë dua te shpreh mbështetjen ndaj policisë dhe forcave të sherbimit të emergjencës”- vijon deklarata e kryeministres May.

BBC publikoi një fotografi të një personi të shtrirë në rrugët e Londrës, i mbështjellë me eksploziv.terro

Fotografia është publikuar në rrjetin social Twitter, nga Chrissie Channel dhe thuhet se është një nga terroristët e Londrës.

Policia britanike tha se dy incidente terroriste goditën të shtunën mbrëma në Urën e Londrës dhe në një zonë aty pranë, kur sipas dëshmitarëve një furgon goditi turmën e këmbësorëve dhe disa persona u therën me thika.

Policia tha se po i trajton incidentet si veprime terroriste, ndërsa më herët kryeministrja britanike Theresa May, tha se “incidentet e tmerrshme” po trajtohen “si akte të mundshme terroriste”.

sul,mi londer

Dëshmitarët thanë së disa persona janë plagosur, ndërsa agjencitë britanike thanë se mund të ketë më shumë se një të vdekur.

Agjencitë thanë se policia është vënë në kërkim të tre personave të armatosur.

12345678910111213

Pamjet e para

Tre sulme te ndryshme raportohet te kene ndodhur mbremjen e te shtunes ne Londer. Terrorizmi duket se e ka goditur serish kete vend. Raportimet e para jane konfuze. Flitet per nje kamion qe ka perplasur njerez ne Uren e Londres, pasuar nga nje sulm me thike ne nje market dhe me pas te shtena me arme. Nuk dihet ende numri i sakte i viktimave dhe te plagosurve. Shihni pamjet e para pas sulmeve:

4112B7B900000578-4569638-Police_are_treating_injured_people_and_carrying_them_away_at_the-a-65_1496529171432

LONDON BRIDGE TERROR ATTACK. SATURDAY 3RD JUNE 2017 - MAGICMOMENTSUK - 07753 30 30 77
LONDON BRIDGE TERROR ATTACK. SATURDAY 3RD JUNE 2017 – MAGICMOMENTSUK – 07753 30 30 77

4112F27800000578-4569638-image-a-73_1496530624133 41127E7500000578-4569638-Armed_police_and_a_bomb_squad_are_at_the_scene_as_boats_were_see-a-54_1496529170720 41128CFC00000578-4569638-A_manhunt_has_been_launched_for_three_men_with_12_inch_hunting_k-m-77_1496531560397 411273B200000578-4569638-image-a-58_1496529170873 4112737F00000578-4569638-Armed_police_are_said_to_be_at_the_scene_while_people_have_been_-a-55_1496529170761 4112994B00000578-4569638-Horrified_bystanders_ran_down_Borough_High_Street_as_police_shou-a-61_1496529171422 4112967800000578-4569638-Terrifying_footage_from_the_scene_shows_police_officers_shouting-a-64_1496529171432

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.