Test/ Dy orë rëre janë të ndryshme nga njëra-tjetra. A i gjeni dot në 60 sekonda?

Jun 2, 2023 | 8:47
SHPËRNDAJE

Duhet të jeni shumë të kujdesshëm për të gjetur orët e rërës bosh në këtë imazh. A e dini se orët prej rëre, të cilat sot janë elemente dekorative, kishin një rol vërtet të dobishëm? Në të vërtetë, qëllimi i krijimit të tyre ishte matja e kohës. Edhe pse nuk dihet data e saktë e krijimit të tyre, ato zunë vendin e orës së ujit.

te

Rregullat janë të thjeshta, mjafton të gjesh orët e rërës që janë të ndryshme nga të tjerat. Por kini kujdes, keni vetëm 60 sekonda për t’i gjetur!

Lojërat janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për t’u bashkuar me familjen dhe miqtë dhe për t’u argëtuar. Pra, mos hezitoni të provoni këtë test vizual dhe të shihni se kush është më i miri në këtë lloj loje përpara se të mbarojë koha.

Si të gjeni dy orët e zbrazëta në këtë foto?

Për të gjetur dy orët e rërës bosh në këtë imazh, është e rëndësishme të keni një pasqyrë të imazhit dhe të zmadhoni nëse është e nevojshme. Lëvizni shpejt përmbajtjen e secilës orë rëre.

Mbani në mend se dy orë rëre janë bosh dhe nuk përmbajnë asgjë, ndaj mos humbisni kohë duke kërkuar kokrra rëre në ato të plota.

Shikoni nga afër çdo orë rëre dhe përpiquni të dalloni dallimet. Ndoshta orët e rërës në fjalë janë në qendër të fotos apo në qoshe? Ju gjithashtu mund të fokusoheni në ngjyrat ose modelet e orës së rërës. Jini të shpejtë dhe metodikë në analizën tuaj, sepse keni vetëm 60 sekonda për të gjetur dy ndërhyrës.

Zgjidhja

Orët e rërës mund të duken të vështira për t’u dalluar në fillim, por me pak përqendrim dhe shikim të mprehtë ato mund të gjenden shpejt. Nëse keni arritur t’i gjeni në kohën në dispozicion, urim! /Revista Psikologji

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura