Tërmeti dëmtoi edhe burgjet, ministrja Gjonaj në inspektim: Po bëhen projekte rehabilituese

| 15:13
SHPËRNDAJE

Pas lëkundjeve të tërmetit inspektime në burgje ka bërë edhe Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e cila siguron se po i kushtohet vëmendje maksimale të gjithë institucioneve të ekzekutimit të veprave penale në këto momente të vështira.

burgje 3

Sipas saj, Gjonajt ekspertë të huaj dhe vendas po vlerësojnë dëmet e shkaktuara dhe po bëjnë hartimin e projekteve rehabilituese.

Ekspertë shqiptarë, italianë dhe zviceranë, kanë bërë të gjithë analizimin e gjendjes së IEVP Lezhë dhe kanë dalë me përfundime konkrete.

Ndër të tjera Gjonaj shkruan:

“Bashkërisht me shtabin e emergjencave civile, inxhinierët e fushës, specialistët italianë të misionit “Vigili del fuoco” si dhe ekspertët më të mirë zviceranë e holandeze të misionit të BE-së, kemi inspektuar së afërmi godinën e Institucionit të Ekzekutimit të Veprave Penale “Lezhë”, duke vlerësuar çdo pasojë në infrastukturë që kanë sjellë lëkundjet e forta sizmike.

Pas një analize fillestar të shtabit të emergjencës së Ministrisë së Drejtësisë si dhe akt-konstatimit të Institutit të Ndërtimit, nga kjo IEVP evakuuam 264 persona që vuanin dënimin duke i transferuar në IEVP “Shkodër”. Aktualisht janë ndërmarrë të gjitha masat për grumbullimin e të dhënave të sakta mbi IEVP-të e prekura nga lëkundjet sizmike dhe kryesisht për atë në Lezhë, për të mundësuar që ndërhyrja të jetë sa më e plotë dhe efiçente.

Në vlerësim të rëndësisë së opinionit dhe ekspertizës së tyre, i shpreh mirënjohjen ambasadorit të BE-së Luigi Soreca, atij italian Alberto Cutillo, si dhe misioneve të tyre të asistencës, të cilët në mënyrë të shpejtë ofruan për ne ndihmë të jashtëzakonshme.

burgje1 burgje burgje4 burgje5

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.