Tensionet në veri të Kosovës, reagon ministria e Jashtme e Shqipërisë: Sulmet kundër KFOR-it të papranueshme! Dialogu, rruga e vetme

May 29, 2023 | 21:32
SHPËRNDAJE

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhacka ka reaguar në lidhje me sulmet e dhunshme në veri të Kosovës, ku janë dhunuar forcat e KFOR.  Xhaçka thekson se çtensionimi i situatës së krijuar është kyç në këtë moment.

xhacka

Ajo thekson se dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja është rruga drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

“Sulmet e dhunshme të paprovokuara kundër forcave të KFOR-it dhe shtypit janë të papranueshme dhe duhet të ndalen menjëherë.

Shprehim mbështetjen tonë të plotë për KFOR-in dhe urojmë shërim të shpejtë për ushtarët e lënduar.

Çtensionimi i situatës së krijuar është kyç në këtë moment.

Dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja është rruga drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe njohjes reciproke që do të sigurojë stabilitet të qëndrueshëm në rajonin tonë”, shkruan Xhacka në rrjetet sociale.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura