Tensionet në kulm/ Putin i përgjigjet me hakmarrje Britanisë: Brenda një jave…

SHPËRNDAJE

Rusia del me vendimin e prere. Pas ultimatumit te Britanise dhe debimit te 23 diplomateve ruse nga Anglia, Rusia ia ka kthyer me te njejten monedhe.

putin-2

“23 diplomatë britanikë duhet të largohen nga vendi brenda një jave”- ka deklaruar Moska zyrtare.

Ministria e Jashtme tha se do të mbyllte gjithashtu Këshillin Britanik në Rusi.

Ministria e jashtme e Rusisë tha të shtunën se do të dëbonte 23 diplomatë britanikë nga vendi në hakmarrje për dëbimin e 23 rusëve pas ultimatumit te Londres, e cila akuzon Kremlinin per helmimin e ish agjentit rus dhe vajzes se tij.

Krahas kesaj, u njoftua se do të mbyllet Këshillin Britanik në Rusi dhe rezervoi të drejtën për të marrë masa të mëtejshme kundër Britanisë në rast të “hapave të mëtejshëm” nga Londra.

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.