Temperatura përvëluese edhe nesër, vendi i ‘mbërthyer’ nga i nxehti afrikan

Jun 30, 2022 | 14:39
SHPËRNDAJE

Sinoptikanët e Shërbimit Meteorologjik Ushtarak thonë se dhe për ditën e premte, vendi do të mbetet në ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme dhe të nxehta me origjinë nga Afrika e Veriut.

289246849_1435581423547859_2180558721969433019_n

Moti parashikohet i kthjellët dhe nga orët e mesditës deri ato të pasdites shtim vranësirash mesatare dhe hera-herës deri të dendura kryesisht në relievet kodrinore – malore të territorit.

Vranësirat e dendura në relievet malore në orët e nxehta të ditës do të shoqërohen me reshje shiu afatshkurtra në formë shtrëngatash.

Era do të fryjë me drejtim verilindje – veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-5m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina era hera-herës intensive dhe shpejtësi deri në 7-10m/s.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 20 deri 36°C
në zona e ulëta 19 deri 40°C
në zona bregdetare 21 deri 37°C

© Panorama.al

Te lidhura