Temperatura deri në 36 gradë celsius, si parashikohet moti për sot! Gjatë ditës do të ketë kthjellime dhe vranësira

Sep 13, 2023 | 8:33
SHPËRNDAJE

Temperaturat maksimale përgjatë ditës së sotme do të arrijnë deri në 36 gradë celsius në zonat e ulëta.

temperatura-termometri

Ndërkohë vendi do të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike të qëndrueshme për shkak të masave ajrore relativisht të thata me origjinë nga Afrika e Veriut.

Përgjatë ditës së sotme moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat kalimtare në orët e mesditës dhe pasdites.

Parashikimi i motit nga Shërbimi Meteorologjik Ushtarak:

Për ditën e Mërkurë vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike të qëndrueshme për shkak të masave ajrore relativisht të thata me origjinë nga Afrika e Veriut. Moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat kalimtare (transparente dhe të larta) në orët e mesditës dhe pasdites.

Era do të fryjë me drejtim nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatatare deri në 5m/sek, e cila përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore do të fitojë shpejtësi deri në 8m/sek.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 14 deri 32°C

në zonat e ulëta 13 deri 36°C

në zonat bregdetare 16 deri 34°C

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura