“Teatrin Kombëtar të Operas nuk e bën Zana, Elva e as Arjani”- Aleksandër Peçi: Ministria e Kulturës të dëgjojë zërin e potencialeve të artit dhe të artistëve!

| 21:05
SHPËRNDAJE

Kompozitori dhe drejtori i ansamblit të këngëve dhe valleve popullore, Aleksandër Peçi i ka bërë thirrje Ministrisë së Kulturës që të dëgjojë zërin e potencialeve të artit dhe të artistëve, pasi sipas tij, Teatrin kombëtar të Operas dhe Baletit nuk e bën Zana Çela apo Elva Margariti.

peci

Postimi i plotë:

3 shkrime per Teatrin e operes te 20 vjteve me pare kur ishte po Zana Çela drejtoreshe. te njejtat probleme qe ngreme sot ngrinte 20 vjet me pare artisti i popullit Tish Daia, Artisti i popullit Agron Aliaj dhe Aleksander Peçi.

Thelbi ishte: TKOB pa opera dhe balete shqiptare. po ne 2000 siç e tha dhe muzikologja zana shuteriqi ne ne nje konference, nje shoqate e vetme beri operen OIRAT pra ate qe tob se ka bere per 30 vjet e beri nje shoqate e vetme.

konkluzioni operen shqiptare e baletin shqiptar se ben as Zana as Elva as Meri as Herida as Abigela as Arjani,as ai drejtori i prodhimit anonim qe sja di emrin,e bejme ne potenciat e kreacionit dhe e bejme shume mire.

Zana e 20 vjeteve me pare e hodhi ne rruge tenorin Josif Gjipali i mbylli deren e TKOB, dhe atij ja hapen dyert teatrot me presigjioze te Europes dhe Josifi u be famoz.

Shkrimi tim 20 vjet me pare ( shih me poshte ) eshte me titull

TKOB e ka kryqezuar identitetin kombetar si Krishti.

dhe tjua them nje sekret sepse pas 20 vjtesh hapen arkivat e ska me sekrete : diten qe ka dale ky artikull @Vasil Tole ishte drejtor ne ministri te kultures ahere, sa ja çoi kete artikul Ministres @Arta Dade, ( Vaso ma ka konfirmuar kete ) Ministrja e ka shkarkuar Zana Çela nga Drejtoreshe brenda asaj dite. Pas 20 VJETESH ARTISTAT NGREJNE PO TE NJEJTAT PROBLEME EDHE ME ME FORCE

Ministria e kultures te digjoje zerin e potencialeve te artit dhe te artistave

peci 3 sahkrime shkrime 3 shkrime 4 peci 2

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.