Teatri i ri Kombëtar, regjisori zbulon plagjiaturën: Projekti i skualifikuar për Operan në Korenë e Jugut

SHPËRNDAJE

Nje dite pas prezantimit nga ana e kryeministrit Rama te projektit per Teatrin e ri Kombetar, veper e arkitektit danez, Bjarke Ingels, regjisori Kastriot Çipi del me nje deklarate te forte.

3

Sipas tij, “Projekti i Ramës për TK është në fakt projekti i studios ukrainase Forma, fitues i çmimit të tretë (pra i skualifikuar) në konkursin për Operan e Busanit në Korenë e Jugut”.

Shenimi i Çipit  

Plagjiaturë e arkitektit danez apo paljaçatë e pushtetit? Projekti i Ramës për TK është në fakt projekti i studios ukrainase Forma, fitues i çmimit të tretë (pra i skualifikuar) në konkursin për Operan e Busanit në Korenë e Jugut. Shikojini fotot dhe gjykoni vetë!
Faleminderit për zbulimin Ervin Goci!
Faqja e studios Forma:
http://www.formaarchitects.com/projects.php?i=56

6 5 4 3

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakRama ja thotë në sy Gjiknurit: Ose mbaro rrugën Tiranë-Elbasan, ose do mbarosh ti
Artikulli tjetërVIDEO/ “Oj plehrë m**i, unë të vras ”, plas grushti mes gjimnazisteve në Tiranë

1 KOMENT

  1. Boo cfare turpi nese esht plagjiature.

    Si çdo gje tjeter. Nga hymni kombetar teksti dhe muzika ende nuk themi kush jane autoret e vertete.

Comments are closed.