‘Të përqafuar me njëri-tjetrin’, rrëfimi rrëqethës i kreut të ekipit italian: Si i gjetëm pa jetë nënën me tre fëmijët në krahë

Nov 30, 2019 | 13:14
SHPËRNDAJE

“Ne shpresonim t’i gjenim të gjallë, shpresojmë keshtu gjithmonë dhe në çdo situatë dhe nuk mendojme kurre ndryshe. Por kete radhe nuk ndodhi keshtu. I gjetem te vdekur, nenen me tre femije, te gjithe te perqafuar’. 

Italian search and rescue team search for six members of Lala family stuck under the rubble of a collapsed building in the town of Durres on November 27, 2019 in Durres, after an earthquake hit Albania. - Albania was in national mourning on November 27 as emergency workers continued to pull bodies from the ruins of buildings gutted by a violent earthquake, with nearly 30 dead found so far and more than 40 rescued alive. Tirana declared a state of emergency in the areas hardest-hit by the November 26 pre-dawn earthquake: the coastal city of Durres and the town of Thumane, where victims were trapped by toppled buildings. (Photo by Armend NIMANI / AFP)

Keshtu e nis rrefimin e tmerrshem kreu i grupit te eklipit italian te shpetimit, Nicola Ciannelli, qe punuan per nxjerrjen e njerezve nen rrenoja pas termetit ne Durres.

Behet fjale per anetaret e familjes Lala, kur forcat e shpetimit gjeten nene rrenoja te vdekur nenen me tre femijet e saj te perqafuar, binjaket dhe femijen tjeter ngjitur.

Eshte gruaja e Berti Lala, qe mbijetoi nga termeti, por humbi te gjithe familjen. Sisma Albania: altra violenta scossa di magnitudo 5.1

“Ishte një moment i tmerrshem per te gjithe ne, jemi prinder dhe kur e gjen veten para fëmijëve ne kete situate, te duhet te guxim jashte mase i madh qe te mund te vazhdosh me tej. ju duhet një guxim i madh për të vazhduar më tej’ thote me tej.

Sipas rrefimit, nena mbante ne krahe perfaqur dy binjaket, gati dy vjecare dhe motren e tyre 7-vjece.Terremoto Albania, il giorno dopo: si scava sotto le macerie

‘Kurre ne nuk e mendojme kete gje, kur ndodh i dorezohemi realitetit’ thote kreu i ekipit italian te shpetimit.

I vetmi i mbijetuar eshte nipi i tij, 17 vjecar qe shpetoi nga nje lavatrivce dhe u nxor me pas nga rrenojat.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.