Takoi ekspertët kinezë, Vuçiç ndryshon strategji kundër koronavirusit: Testime masive edhe për të sëmurët lehtë

| 13:23
SHPËRNDAJE

Presidenti i Serbisë ka njoftuar një ndryshim të madh të taktikës në luftën kundër koronavirusit, pasi mori këshillat e një ekipi epidemiologë kinezë që shkuan në vend. 

vucic

Pasi foli me ekspertët kinezë, Aleksandar Vuçiç tha se Serbia do të kalojë në një regjim të testimit në masë dhe do të izolojë ata që testohen pozitivë në objektet e improvizuara, edhe nëse kishin simptoma të lehta, pasi bllokimi vetëm mbyllja nuk do të funksionojë.

Ai tha se shpresonte që strategjia e re do të jetë në gjendje të përmbajë koronavirusin në vend brenda një muaji. Serbia aktualisht ka 249 raste, dhe tre vdekje të konfirmuara nga koronavirus, megjithëse deri tani testimi ka qenë minimal.

“Ne jemi të gatshëm të vendosim 3000 shtretër menjëherë, këta janë për pacientët e prekur më lehtë, të cilët do të futen shpejt dhe do të dalin shpejt, por ne do ta shohim sëmundjen e tyre deri në fund, në mënyrë që ata të mos infektojnë askënd tjetër”, tha Vuçiç. Rastet më të rënda do të vendosen në spitale. Kina i ka siguruar Serbisë dërgesa me maska dhe pajisje të tjera mjekësore.

Kur ekipi mjekësor kinez mbërriti në Beograd të shtunën, Vuçiç i priti dhe puthi flamurin kinez në mirënjohje. “Megjithëse Kina nuk e ka përfunduar ende luftën kundër koronavirus, ata thanë se dhe ata do ta ndihmojnë Serbinë. Populli serb nuk do ta harrojë kurrë këtë mirësi”, tha Vuçiç.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.